Vdovi Rosauri se ponujajo štirje snubci oziroma tekmeci. Foto: Šentjakobsko gledališče
Vdovi Rosauri se ponujajo štirje snubci oziroma tekmeci. Foto: Šentjakobsko gledališče
Prebrisana vdova
Prebrisano vdovo gledališčniki tudi aktualizirajo in jo povezujejo z današnjo hollywoodsko globalizacijo, hkrati pa tudi s prihajajočim predsedovanjem EU-ju. Foto: Šentjakobsko gledališče
Prebrisana vdova
Prebrisana vdova je zgodba o vdovi iz premožne beneške meščanske družine, v kakršni se je rodil tudi Carlo Goldoni. Foto: Šentjakobsko gledališče

Za prvo premiero so namreč izbrali Prebrisano vdovo, ki jo je beneški dramatik Carlo Goldoni napisal leta 1749. Predstavo o prikupni vdovi Rosauri mogočne beneške trgovske hiše in njeni ponovni poroki je tokrat na oder postavil Luka Martin Škof.

Različne dežele, različni značaji
Rosauro pritisk svaka Pantalona, ki je podedoval vse bratovo premoženje, prisili k iskanju novega ženina ter s tem povezanih varnosti in ljubezni. To ji ponudijo kar štirje snubci, ki prihajajo iz različnih držav, kar je mogoče začutiti že v njihovih značajih, saj je znal Goldoni njihove osebnosti na komičen način prilagodi kulturnemu okolju, od koder prihajajo. Eden tako prihaja iz Francije, ki je po vzponu Ludvika XIV. močno centralizirana, hkrati pa dekadentna in pretirano porabna država.

Domovina drugega je Anglija, ki z razvojem znanosti in političnega sistema doživi neverjeten razvoj in s tem vzpon k poziciji velesile. Spet tretji prihaja iz katoliške Španije, ki v nasprotju z Anglijo zaostaja v razvoju in je z nazadnjaštvom v posmeh drugi Evropi. Tu je še Italija, ki je razdeljena na množico suverenih ali odvisnih mestnih državic, prav tu, natančneje v Benetkah, ki imajo razgibano kulturno in finančno življenje, pa se tudi odvija dogajanje.

Mnogobarvnost zahodne civilizacije
Goldoni tako prepleta različne čase in gledalca potegne v mnogobarvnost zahodne civilizacije, ki na posreden način napoveduje današnjo hollywoodsko globalizacijo. Kot dodajajo v Šentjakobskem gledališču, pa daje dodatno aktualnost predstavi tudi dejstvo, da se približuje začetek slovenskega predsedovanja Evropski uniji.

Predstavo so uresničili ...
V predstavi nastopajo Nina Cijan, Tjaša Valentinčič, Bojan Vister, Kajetan Bajt, Danijel Šmon, Mateja Zelič, Saša Klančnik, Samo Ravnikar, Edi Gril, Katja Kravanja, Miha Zrimšek, Marko Cirman, Max Borštnar, Diana Mikič, Maja Perec, Simon Mlakar, Danilo Veteršek in Leopold Pungerčar. Pri njenem oblikovanju pa so sodelovali še Blaž Rejec kot dramaturg in kostumografinja Nina Holc, za zvok pa je skrbel Matej Končan Kleemar.

M. K.