Prvič je bil tarča posmeha "nesposobni" tenorist Roberto Alagna, nato so jo zaradi zavrnitve predstave Kandid, v kateri nastopajo pijani politiki, obtožili cenzure, zdaj bodo zagotovo sledile pripombe o zastarelem pojmovanju oblačilne kulture. Ravnatelj Scale Stephane Lissner je namreč ukazal na hrbtno stran vstopnic natisniti pravila oblačenja.
Spodnjice, bikinke in džins
Milanski boj za ohranjanje tradicije oblačilne kulture ob obiskovanju prominentnih kulturnih dogodkov, ki so jo nekoč diktirali aristokrati, je izraz menda vedno bolj malomarnega in celo nespodobnega oblačenja obiskovalcev opere, ki naj bi obenem izražalo tudi nespoštljiv odnos občinstva do nastopajočih in vseh, ki stojijo v zakulisju predstave. Kako daleč je menda šel "oblačilni razvrat", poudari izjava dirigenta Riccarda Chaillyja, da v nekaterih državah "malo manjka, da ljudje ne pridejo v spodnjicah".
Nagla jeza Daria Foja
Z novim poslanstvom Scale pa se nikakor ne more poistovetiti italijanski dobitnik Nobelove nagrade za literaturo Dario Fo. Eminentni član italijanske kulturne scene, ki sicer sam naokoli po navadi hodi v lični srajci in suknjiču, je pravila, ki obiskovalce Scale pozivajo k uporabi pražnjih oblačil, označil za obliko diskriminacije. Morda se je Fo tokrat nekoliko prenaglil v sodbi. Lissner je namreč poudaril, da bodo v Scali uvedli le diskreten nadzor in da ne bodo nikogar vrgli ven.
Modna "znucana" eleganca
Pravila, ki diktirajo urejenost obiskovalcev opernih in gledaliških predstav ter koncertov klasične glasbe, so se v zadnjih desetletjih zares močno "zrahljala". Še posebej krsti predstav so nekoč veljali za dogodke, ko elita pred "rajo" razgrne svojo posest nakita in umetelno oblikovanega "plemenitega" blaga. Nič več. Danes vam tako ni treba več obresti vseh skritih kotov opernih in gledaliških hiš, da bi celo na prvih uprizoritvah uzrli odličneže, ki postavajo v kavbojkah ali pa čez modno potiskano majico s kratkimi rokavi v vernem posnemanju boemske manire malomarno navlečejo suknjič v retroslogu.
V Münchnu vse po starem
Kljub vedno večji poenotenosti oblačilne kulture "zahodne" hemisfere pa je tudi danes možno odkriti "lokalne" različice sloga, na katerega prisegajo obiskovalci premier. Nemški časopis Die Welt se je tako ob razglasitvi novih milanskih oblačilnih zapovedi poglobil v oblačila nemških ljubiteljev opere. Ugotovitev: v Münchnu dekretov po vzoru milanskega pravzaprav niti ne potrebujejo. Zvesti obiskovalci bavarske državne opere tako menda tudi v 21. stoletju še vedno - vsaj na premierah - prisegajo na smokinge in dolge ženske toalete, kar je sicer danes mogoče opaziti le še na svečanih plesih in zabavah ob zlatih porokah. V Berlinu pa so menda prva modna zapoved, ki se jo morajo držati ženske obiskovalke praizvedb, vrtoglavo visoke pete.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje