To ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi bila to ena prvih gledaliških predstav v Afganistanu po padcu režima talibanov, ki je prepovedal vsako odrsko umetnost. Predstava je doživela pet ponovitev, vse pa so bile dobro obiskane. Po besedah afganistanskega dramatika Aziza Elyasa je namreč v Afganistanu gledališče veliko bolj priljubljeno kot televizija.
Podobnosti z muslimanskim okoljemUspeh igre Ljubezni trud zaman med Afganistanci naj bi bil povezan s tamkajšnjim kulturnim okoljem. Tako kot se morata junaka Shakespearove drame boriti za svojo ljubezensko zvezo, morajo tudi mladi v tradicionalnem muslimanskem okolju premagati vrsto težav, če želijo ohraniti zvezo, za katero so se sami odločili in ki jim je niso izbrali starši.
Univerzalnost Shakespearovih dram
Da bi se gledalci lažje poistovetili z dramskimi liki, so gledališčniki zgodbo iz Francije preselili v Afganistan. To po zatrjevanju enega od avtorjev priredbe besedila ni bilo težko, saj je Shakespeare v svojih delih popisal življenjske peripetije, v katere se zapletajo prebivalci vseh dežel sveta.
Postavitev Shakespearove igre naj bi bila tudi simbol normalizacije kulturnega življenja, ki je med vladavino talibanov povsem zamrlo. Elyasa zato izredno veseli, da je v zadnjem času gledališka dejavnost spet zaživela in vedno več gledališč je ponovno odprlo svoja vrata.
Gledališka politična šola
Priljubljenost gledališke umetnosti med afganistanskim prebivalstvom je botrovala tudi nenavadnemu načinu političnega izobraževanja, ki so ga za Afganistance pripravili Američani. Agencija Združenih držav za mednarodni razvoj je namreč pripravila krajše gledališke igre, s katerimi skušajo neizobraženo vaško prebivalstvo podučiti o bližajočih se volitvah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje