Pretežno komedijsko naravnanemu programu so v Šentjakobskem gledališču Ljubljana dodali novo igro, priljubljeno komedijo Bog znanega ameriškega filmskega in gledališkega ustvarjalca Woodyja Allena. Ta enodejanka, komedija absurda, je nastala sredi 70. let preteklega stoletja (1975), potem ko je Allen kot gledališki pisec (in igralec) že dosegel dva lepa uspeha na Broadwayu z Don't Drink The Water (1966, 598 ponovitev) in Zaigraj še enkrat, Sam (Play It Again, Sam, 1969, 453 ponovitev).
"Allenovski" pogled na smisel življenja in obstoj boga
Igra se začne z obup(a)nim prizadevanjem dveh gledaliških ustvarjalcev - pisatelja in igralca -, da bi našla ustrezen konec igri, ki jo je prvi napisal, drugi pa v njej nastopa. Sledi vrsta zapletov, neprestano in nepredvidljivo sodelovanje z "občinstvom" in bliskoviti preskoki iz resničnosti v fikcijo (in spet nazaj). Seveda je vse skupaj začinjeno z veliko mero značilnega allenovskega humorja, ki ga je s svojo komponento še dodatno nadgradil in našim razmeram prilagodil režiser tokratne uprizoritve, igralec Gašper Tič.
Ali kot je zapisalo kritiško pero ob eni od dozdajšnjih uprizoritev: "Vse osebe v Allenovi igri nosijo v sebi lastnosti, s katerimi se današnja publika zlahka identificira. Pa naj gre za absurdnost nenavadnega deus ex machina, usodno nemoč uravnavanja življenja po svoji volji ali nepremagljivo ustvarjalno krizo. … Po predstavi zavesa pade, vendar le za protagoniste, ne pa tudi za publiko, ki se bo najbrž še dolgo v noč spraševala, ali je res vse, kar je bilo na odru prikazano in povedano, zgolj samo šala."
Režiserju Gašperju Tiču sta pri postavitvi Boga v prevodu Branka Gradišnika pomagala scenograf Damir Leventič in kostumografinja Katja Komljanec, glasbeno je predstavo opremil Marko Gregorič, v številnih vlogah pa se bo predstavil 25-članski igralski ansambel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje