Predstava Trubar pred slovensko procesijo sodi v sklop spremljevalnih dogodkov ob razstavi Primož Trubar 1508-1586; monodrama, ki je bila na ogled v muzeju, je nastala po besedilu Matjaža Kmecla in v izvedbi Anatola Šterna.
Bridkost po slovensko
Predstava je po besedah Kmecla samogovor izgnanega in od lastnega ljudstva zapuščenega starca tik pred smrtjo. "Trubarjeva življenjska zgodba je pač še ena v nizu tistih usod, ki bolje kot vse drugo govorijo o ceni slovenske poti skozi zgodovino, o tem, s čim vse je bilo treba za stoletja vnaprej odplačevati končno svobodo," pravi avtor monodrame.
Trubar v izgnanstvu, v katerem je preživel pol življenja, pregleduje, kaj bo, če potegne črto, po njem ostalo, in obenem ustvarja nekakšen testament za Slovence. Hotel je popeljati svoje ljudstvo v enakopravnost pred Bogom in svetom in neomajno verjel, da je z jezikom vred njegov narod prav tako božja stvaritev kot vsa druga ljudstva sveta.
Trubar je dal Slovencem knjigo in pisni jezik ter jim skupaj z učenci prevedel temeljne "božje" knjige. Prav tako je poskrbel za več kot petdeset tiskov, vključno z Biblijo ter slovenski narod učil samozavesti in odgovornosti pa tudi resnične krščanske vere.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje