21. Poletni muzejski noči se pridružuje več kot 80 muzejev, galerij in drugih zavodov. Nekatere ustanove sodelujejo prvič, nekatere mariborske pa so dogodek odpovedale iz solidarnosti s tamkajšnjimi nevladnimi organizacijami, ki jim pretijo finančni rezi.
P. G.
17. junij 2023 ob 12.23
Zadnji poseg: 17. junij 2023 ob 15.43 MMC RTV SLO, STA
Poletna muzejska noč je vsakoletna skupna akcija slovenskih muzejev in galerij, v okviru katere so letos na več kot 170 prizoriščih po državi pripravili 369 dogodkov. Številne ustanove, povezane z muzejsko dejavnostjo, bodo brezplačno odprle svoja vrata med 18. in 24. uro, nekatere bodo odprle nove razstave.
Zadnja leta so akcijo Poletna muzejska noč koordinirali sodelavci Muzeja narodne osvoboditve Maribor, letos pa sta koordinacijo prevzela Posavski muzej Brežice z Alenko Černelič Krošelj ter Muzej športa, ki je od leta 2022 organizacijska enota Slovenskega šolskega muzeja, s kustosinjo Majo Hakl Saje.
Ustanove po državi ob tej priložnosti vabijo obiskovalce, da "raziskujejo skrivnostne hodnike muzejev, zgodbe, ki jih pripovedujejo predmeti, se sprostijo ob zvokih glasbe ali zabavajo na delavnicah", sta zapisali koordinatorici. Na izbiro bodo tudi vodeni ogledi, delavnice, koncerti, filmske projekcije, izkustvene delavnice in predstavitve publikacij.
Med drugim v Slovenski kinoteki odpirajo razstavo Projektorji: Stoletje filmskih naprav. Muzej slovenskih filmskih igralcev v Divači se je akciji pridružil z razstavo stripov Damijana Stepančiča, Pomurski muzej Murska Sobota je med drugim napovedal odprtje arheološke razstave Tišina grobov, Likovni salon Kočevje pa razstavo umetnice Aprilije Lužar. V Medobčinskem muzeju Kamnik odpirajo razstavo Veselo v Kamnik: V glavnem šestdeseta.
Od leta 2011 pri akciji sodeluje tudi državni zbor (DZ), ki obiskovalcem poleg freske Slavka PengovaZgodovina Slovencev od naselitve do obdobja po koncu II. svetovne vojne ter razstave Joška Šavlija in Janka Prunka Slovenija ob upoštevanju parlamentarnega izročila vsako leto ponujajo tudi posebno razstavo. Ob letošnji priložnosti so to izbrana dela Riharda Jakopiča iz državnozborske zbirke.
V preddverju velike dvorane DZ-ja bosta na ogled razstavljeno pohištvo iz skupščinskih časov s konca 50. let preteklega stoletja in razstava svečanih pogrinjkov, ki obsega skupščinski protokolarni jedilni servis, pribor, krožnike, servirno posodje in kristal. V preddverju male dvorane pa bosta na ogled nekdaj uporabljana tehnična dediščina DZ-ja in vzorci 14 različnih kamnov, ki krasijo notranjost parlamentarne stavbe, so še sporočili iz DZ-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje