Oljna tehnika je tista, po kateri slikarji že stoletja večinoma najraje posegajo. Predstavljamo enega izmed najzaslužnejših mož za uveljavitev tehnike v evropski umetnosti.
Zasluge za to umetnostna zgodovina pripisuje predvsem bratoma van Eyck, med katerim je danes bolj znan Jan. V času, ko se je v Italiji prebujala renesančna umetnost, je tudi umetnost Severne Evrope doživljala spremembe. Nekateri so prepričani, da se ta s svojimi dosežki ne more kosati s firenški mojstri, a kljub temu resda še nekoliko gotiki zapisanemu Janu van Eycku mojstrstva nikakor ne moremo odreči.
Jan van Eyck se je rodil okoli leta 1390 v Maaseycku v bližini Maastrichta in umrl leta 1441 v Brugesu. Bil je dvorni slikar holandskega grofa Janeza Bavarskega, med letoma 1422 in 1425 pa slikar Filipa Dobrega. To je tisti burgundski vojvoda, pod katerim je Nizozemska postajala vse pomembnejša dežela, z mirom pri Arrasu leta 1435 pa je potrdil osvoboditev Flandrije izpod francoske oblasti. Jan van Eyck, ki so ga označevali kot umetnika, ki mu ga, kar se tiče 'art et science' ni bilo para, je pot večkrat ponesla v Španijo in na Portugalsko, nato pa se je leta 1430 ustalil v Bruslju, kjer je tudi umrl.
Novosti na dvoru Filipa Dobrega Na dvor Filipa Dobrega je prinesel nekaj drugačnega, kot je bil vojvoda vajen od gotskih mojstrov. Svoja dela je zasnoval na zaznavanju svetlobe in slikanju podrobnosti, kar mu je izvrstno omogočala oljna tehnika. Pigmenti, zmešani z različnimi olji, so ustvarjale čvrste, goste slike z bleščečo površino. Tehnika, ki je bila drugod po Evropi še povsem neznana, je slikarjem omogočala tudi pretanjene barvne in svetlobne nanose.
Na Flamskem se je tako razvila slikarska tradicija, ki je temeljila na linearni perspektivi in prostorski igri svetlobe in sence, van Eycka pa se je prijelo ime 'Masaccio iz Flandrije.' Njegovo oravnanje z oljnimi barvami so poznejše generacije posnemale, kolikor so le mogle, in si prizadevale za realnost v njegovem duhu.
Spodaj predstavljamo nekaj najpomembnejših van Eyckovih del. Maja Kač maja.kac@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje