"Žal nam je, da je bil njegov glas utišan," je v izjavi za Reuters povedal Lin Bing, eden od kuratorjev razstave, ki je ta teden vrata odprla v pekinški galeriji CCD 300. Praznina, posvečena kitajski zvezdi umetniških krogov (ena stena galerije je ostala prosta, označena le s posvetilom WeiWeiju, ki je zaradi nejasne obtožbe "gospodarskih zločinov" že mesece za zapahi), je po Bingovih besedah "melanholična referenca na Aijev boj".
Simbolika praznine je bila za kitajske oblasti očitno prehuda žalitev: v četrtek zjutraj so bili organizatorji razstavo, ki je bila ena od postavitev v okviru Festivala naključne umetnosti (Incidental Art Festival), prisiljeni zapreti, fotografije ter video- in konceptualne inštalacije devetnajstih umetnikov pa umakniti iz razstavnega prostora. Še več: trije glavni organizatorji so po poročanjih njihovih kolegov izginili brez duha in sluha. Eden izmed pogrešanih je tudi Lin, ki je svojim prijateljem menda povedal, da je v sredo od Urada za državno varnost dobil "vabilo" na pogovor o razstavi.
"Po mojih izkušnjah jih bodo po 24 urah spustili s svarilom," je optimističen eden od sodelujočih umetnikov, Ven Džje. Tudi sam je bil namreč zaradi svojega performansa ("dogodek sončenja", v okviru katerega je v znamenje protesta zaradi Aijeve aretacije mirno stal v umetniški četrti) aprila za krajši čas zaprt. "To je malopridno ravnanje, popolnoma nerazumni so." Na policijski postaji, kjer naj bi bili vsi trije "osumljenci" pridržani, na novinarska vprašanja nočejo odgovarjati.
Farsa z obtožbo
Tudi Aijeva zagata medtem ostaja bolj ali manj nerazrešena. V javnosti je pogrešan že od 3. aprila, ko so ga odvedli s pekinškega letališča, kjer se je skušal vkrcati na letalo za Hongkong. Državni mediji poročajo, da sta umetnik in njegovo podjetje, Beijing Fake Cultural Development Ltd., obtožena utaje "ogromne količine" davkov in načrtnega uničevanja finančne dokumentacije. Kljub temu uradna obtožnica še ni bila vložena.
Lahko mednarodna skupnost kaj doseže?
Aijeva družina, prijatelji in kolegi iz umetniških krogov se strinjajo, da pregon umetnika ni drugega kot niti ne prikrit poskus utišanja enega najglasnejših in najbolj neustrašnih kritikov režima. Aijeva aretacija je zdramila tudi mednarodno skupnost, ki že mesece poziva k njegovi izpustitvi (ta teden ga je med svoje častne člane sprejela tudi londonska Kraljeva akademija z utemeljitvijo, da gre za "eno najvplivnejših kulturnih osebnosti svoje generacije". V kitajskih medijih o tem niso poročali.)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje