Robert Schumann je kot izjemno razgledana umetniška osebnost vodil in podpiral krog romantičnih skladateljev. Foto:
Robert Schumann je kot izjemno razgledana umetniška osebnost vodil in podpiral krog romantičnih skladateljev. Foto:
Clara Schumann, ki jo je skladatelj Edvard Grieg, označil za eno najbolj doživetih in slavnih pianistk svojega časa, je moža preživela za 40 let.
Clara Schumann, ki jo je skladatelj Edvard Grieg označil za eno najbolj doživetih in slavnih pianistk svojega časa, je moža preživela za 40 let. Foto: Wikipedia

Razstavo Robert in Clara Schumann - Romantično odkritje so v Mestnem muzeju v Überlingnu ob Bodenskem jezeru pripravili ravno v letu, ko mineva dvesto let od rojstva tega slavnega skladatelja. Do 31. oktobra bo na ogled 80 eksponatov, ki jih bo javnost imela priložnost videti prvič. Projekt je plod sodelovanja Raziskovalnega centra Roberta Schumanna v Düsseldorfu in muzeja Hiša Roberta Schumanna v Zwickauu, pripravili pa so ga v okviru Schumannovega leta 2010.
Clara je bila sprva slavnejša kot ona
Nemški skladatelj, pianist in velika umetniška osebnost nasploh je bil sprva manj slaven kot njegova žena, cenjena pianistka in tudi skladateljica Clara Wieck-Schumann. Skladateljevo prizadevanje po prekinitvi s tradicijo uniformirane glasbe namreč sprva pri občinstvu ni naletelo na razumevanje.
Mož, ki je bil mnogo več kot skladatelj
Robert Schumanne bil zagovornik in prijatelj znanih skladateljev Chopina, čigar dvestoletnico prav tako praznujemo letos, Berlioza in Brahmsa. Pomembna je vloga Schumanna kot ustanovitelja glasbene revije Neue Zeitschrift für Musik, ki jo je leta 1834 ustanovil in dolga vodil v Leipzigu. Okoli revije so se zbirali člani njegovega društva Davidsbündler.
Robert Schumann (1810-1856) se je ukvarjal tudi s pesništvom, a kot številni umetniki približno tistega časa, ravno v glasbi videl sredstvo, ki zmore ljudem posredovati različna čustva in občutja tudi tedaj, ko besede odpovedo. Dela predstavnika nemške glasbene romantike kažejo izrazite lirične poteze.
Schumann je svojih prvih 23 del, zaporedno označenih z opusom, posvetil klavirju. Omeniti velja Simfonične etude, op. 13; Carnaval, op. 9; Otroški prizori, op. 15, Kreisleriana, op. 16; Novelete, op. 21 in Metulji, glasbene miniature op. 2. Večinoma gre za drobne klavirske miniature, združene v vsebinsko ali oblikovno zaokrožene cikluse. Med pomembnejša dela pa spadajo tudi še njegove štiri simfonije, mnoge komorne in vokalne skladbe, klavirski koncert in koncert za violončelo in orkester.