Razstava Umetnostne galerije Maribor (UGM) Umetniška družina Šantel: tri slikarke v Mariboru je do 18. maja na ogled v UGM Kabinetu. V Univerzitetni knjižnici Maribor pa je do 19. maja na ogled razstava Ekslibrisi Saše Šantla.

V Gorici rojeni sestri slikarki Avgusta in Henrika Šantel sta v štajerski prestolnici živeli in ustvarjali med letoma 1920 in 1933. Skupaj z materjo, slikarko in narodno buditeljico Avgusto Šantel starejšo sta živeli v hiši znane pediatrinje Božene Sernec na Vrbanski ulici v Mariboru. Njun brat je bil grafik, ilustrator in violinist Saša Šantel, pa tudi najmlajša sestra Danica se je ukvarjala s slikarstvom.

Maribor po zatonu nemštva, ko so mestno življenje obogatili primorski priseljeni rojaki
Za pripravo razstave, na kateri so na ogled dela starejših sestra in matere, je UGM na javnost naslovil poziv, s katerim so poleg platen iskali tudi informacije in raznoliko gradivo, ki se posredno navezuje na njihovo bivanje v Mariboru. "Umetniška družina Šantel, ki povezuje Štajersko s Primorsko, je že dodobra v zavesti slovenske umetnostne in glasbene zgodovine, a doslej je bilo mariborsko bivanje treh slikark še neraziskano," sta zapisala kustosa Breda Kolar Sluga in Igor Longyka.
Spoznavanje življenja in dela družine Šantel nam tudi "nudi vpogled v vsakdan meščanskega miljeja v utečenem ritmu avstro-ogrske družbe v zadnjih desetletjih monarhije. Njen prihod v Maribor pa razkriva tukajšnjo mestno posebnost obdobja po zatonu nemštva, v katerem so življenje obogatili primorski priseljeni rojaki," še piše v razstavnem besedilu.
Z razstavo je tako prvič osvetljena ustvarjalna pot treh slikark po tem, ko so se pred stoletjem nastanile v štajerski prestolnici in se aktivno vključile v Umetniški klub Grohar. Zaradi dobrega odziva javnosti so se v galeriji odločili za razstavo v dveh delih, pri čemer je prvi del posvečen Avgusti Šantel mlajši (1876, Gorica–1968, Ljubljana), ki se je leta 1920 preselila v Maribor in službovala kot učiteljica na tamkajšnji II. dekliški meščanski šoli, kasnejši Osnovni šoli Ivana Cankarja. Intenzivno se je ukvarjala tudi z glasbo, igrala je violino in delovala v Glasbeni matici Maribor.
"S pedagoškim erosom, z znanjem jezikov, s strastnim glasbenim delovanjem, intenzivno likovno ustvarjalnostjo, z organizacijskim angažiranjem v Umetniškem klubu Grohar in Glasbeni matici Maribor predstavlja simbol neodvisnosti, ki so si jo v njenem času lahko izborile ženske skozi status neporočene učiteljice," sta še zapisala kustosa. Avgusta Šantel mlajša se je kot likovna umetnica šele na stara leta predstavila z dvojico samostojnih razstavi, na katerih pa so bili na ogled le akvareli. Sicer njen izredno bogat likovni opus z več kot tisoč deli ob slikarstvu in grafiki zajema tudi dekorativno umetnost.


Le nekaj metrov stran še razstava ekslibrisov Saše Šantla
UGM razstavo povezuje še z drugimi pomladnimi dogodki, posvečenimi družini Šantel. Tako si je mogoče le nekaj metrov stran ogledati še razstavo Ekslibrisi Saše Šantla v Univerzitetni knjižnici Maribor, katere kustos je prav tako Igor Longyka. Razstava je pripravljena iz gradiva v zapuščini Saše Šantla (1883, Gorica–1945, Ljubljana) in prinaša celoten opus njegovih ekslibrisov v različnih oblikah.

Na ogled so tiskani primerki, osnutki in klišeji, pa tudi knjige iz ustvarjalčeve in drugih zasebnih knjižnic, v katerih so nalepljeni njegovi ekslibrisi, torej v knjige nalepljeni listki, ki z imenom in pogosto tudi z ilustracijo označujejo lastnika. Na razstavi so ekslibrisom dodali še izbor iz njegovega bogatega opusa razglednic in voščilnic. Šantel je bil sicer po osnovni izobrazbi profesor risanja in umetnostni zgodovinar.
Tudi glasbeni poklon ob 80-letnici smrti
80 let od smrti Saše Šantla so se poklonili tudi na nedavnih 39. dnevih slovenske glasbe s koncertom njegovih samospevov v Viteški dvorani Križank v Ljubljani, ki mu je bilo mogoče prisluhniti tudi v prenosu na 3. programu Radia Slovenija – Programu Ars. Pred koncertom so predstavili tudi novo notno izdajo z njegovimi samospevi, ki je nastala v sodelovanju Društva slovenskih skladateljev in Glasbene matice Ljubljana.
Dokumentarec RTV Slovenija o družini Šantel
Televizija Slovenija je na začetku leta premierno predstavila dokumentarni film Družina Šantel, med slikarstvom in glasbo scenaristke in režiserke Magde Lapajne, ki prikaže življenje in delo te izobražene in umetniško nadarjene zavedne slovenske meščanske družine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje