Razstava z naslovom 20 let evra kot valute in 15 let evra v Sloveniji bo v Kranju na ogled do 1. decembra.
Kot je v sporočilu za javnost, ki so ga poslali iz Gorenjskega muzeja, zapisal predsednik Numizmatičnega društva Slovenije Urban Mate, je evro kot skupni denar članic Evropske unije ena od najmočnejših povezav evropskega združevanja in gospodarskega sodelovanja. Vsak dan ga uporablja približno 341 milijonov ljudi in je za ameriškim dolarjem druga najpogosteje uporabljena valuta na svetu.
Evrska gotovina je bila dana v obtok 1. januarja 2002, in sicer v 12 državah članicah EU-ja, ki so tedaj tvorile evroobmočje. To so bile Avstrija, Belgija, Finska, Francija, Grčija, Irska, Italija, Luksemburg, Nemčija, Nizozemska, Portugalska, Španija. Slovenija je evro uvedla 1. januarja 2007, ko je po 16 letih skupnega obtoka evro nadomestil tedanji slovenski tolar.
Evro zdaj uporablja 19 držav evropske monetarne unije. Uporabljajo ga tudi v francoskih čezmorskih departmajih in na podlagi posebnih sporazumov tudi v manjših evropskih državah, ki niso del EU-ja, in sicer v Monaku, Vatikanu, Andori in San Marinu. Denarna enota je tudi v Črni gori in na Kosovu, ki sicer nimata sklenjenega sporazuma o uporabi evra in ne kujeta svojih kovancev.
Evro kot plačilno sredstvo tako uporablja več kot 330 milijonov ljudi. Gospodarstva držav, ki ga uporabljajo, pa predstavljajo več kot 16,5 odstotka svetovnega BDP-ja in več kot 30 odstotkov svetovne trgovine, je zapisal Mate.
Medtem ko so evrski bankovci poenoteni za vse države članice, imajo kovanci tako imenovano nacionalno stran, na kateri države upodabljajo svoje motive. "Ravno to je posebnost in lepota evrskega denarja," je ocenil Mate in poudaril še zanimivejše spominske evrske kovance, ki nas seznanjajo z zgodovino, kulturo in pomembnimi dogodki drugih držav. "V Sloveniji imamo tudi kovance za 3, 30 in celo za 100 evrov, ki pa jih ne nesite v trgovino, saj je njihova resnična vrednost precej večja," je opozoril.
Na razstavi Numizmatično društvo Slovenije postavlja na ogled slovenske evrske kovance in bankovce, pa tudi evrske kovance in bankovce preostalih držav evrskega območja, ki so uradno plačilno sredstvo tudi pri nas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje