V Opatiji je še do 10. oktobra na ogled nekaj več kot sto originalnih litografij, bakrorezov, lesorezov, gravur in akvatint iz zasebnih zbirk.
Picasso in Miró sta se na začetku 20. let preteklega stoletja spoznala v takratni prestolnici umetnosti, v Parizu. Med njima se je spletlo tesno prijateljstvo. In prav zato so razstavo, ki združuje njuna originalna dela iz zasebnih zbirk, poimenovali Picasso in Miró: Prijateljstvo svoboda, piše v napovedi razstave.
"Posebnost razstave je v tem, da so to dela iz zasebnih zbirk, kar pomeni, da bo nekatera mogoče videti prvič, ekskluzivno. (...) Razstava združuje zgodbo o Picassu in Miroju, ljudeh, ki sta težila k svobodi, ki ju je združevalo prijateljstvo. Je razstava z zgodbo," je izjavo ravnatelja ustanove Festival Opatija Ernia Gigantea Deškovića ob torkovem odprtju povzel Novi list.
Pablo Picasso (1881–1973) velja za enega najpomembnejših umetnikov 20. stoletja. Z Georgesom Braqueom je bil začetnik kubizma in njegov glavni predstavnik. Rodil se je v Malagi, študiral v Barceloni in Madridu. Od leta 1904 je živel in delal v Parizu. Po drugi svetovni vojni se je preselil v Vallavis na Azurni obali, kjer se je med drugim začel posvečati keramiki in vsako leto pripravljal razstave.
Joan Miró (1893–1983) se je rodil v Barceloni. Pod prisilo staršev je najprej obiskoval trgovsko šolo in delal kot uradnik, po živčnem zlomu pa so mu dovolili študirati slikarstvo. Od leta 1919 je bival v Parizu, med drugo svetovno vojno je živel v Španiji. Pod vplivom Gaudija, Picassa, Kleeja, fauvistov in nadrealistov je ustvaril izviren, abstrakten slog slikanja z lisami živih barv domače Katalonije, sanjskimi figurami in pravljičnimi svetovi nezavednega, polnimi ironije, a tudi tesnobe in vprašanj. Ustvarjal je slike, mozaike, tapiserije, grafike, zidne slikarije, scenografije in kipe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje