Filmski kritik Matic Majcen (na fotografiji). Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.
Filmski kritik Matic Majcen (na fotografiji). Foto: BoBo/Žiga Živulović ml.

Matic Majcen je bil uvrščen na "črno listo" največjega slovenskega multipleksa Cineplexx, ki mu je prepovedal dostop do projekcij v svojih kinodvoranah in prekinil sodelovanje s časopisom, poroča Večer. Ukrep naj bi Cineplexx sprejel zaradi poročanja novinarja, ki je oktobra razkril Cineplexxove grožnje verigi manjših štajerskih kinematografov zaradi prijave kršenja Zakona o javni rabi slovenščine. Majcen, sicer dolgoletni filmski kritik, ki je redno spremljal filme na sporedih domačih kinematografov, prepoved razume kot kaznovanje in poskus utišanja kritičnih glasov na račun argumentiranega poročanja, ki je v javnem interesu.

Spor zanetila projekcija filma brez slovenskih podnapisov
Članek Matica Majcna z naslovom Cineplexx z grožnjami nad štajerska kina, ki ga je Večer objavil 4. oktobra, je razkril spor Cineplexxa z vodjem Kina Slovenska Bistrica Matejem Patljakom. Patljak je verigo Cineplexx prijavil Inšpektoratu za kulturo in medije, ker je podjetje enega od filmov v njihovi ponudbi – japonski animirani film Haikyuu!! The Dumpster Battle v distribuciji podjetja Con Film – predvajalo zgolj z angleškimi podnapisi, čeprav je po Zakonu o javni rabi slovenščine to prepovedano (izjeme so dovoljene za mednarodne prireditve).

Cineplexx in Con Film po poročanju Majcna nista priznala napake, ampak sta se odločila za ukrepanje proti prijavitelju. Con Film je iz verige štajerskih kinematografov, h kateri poleg Slovenske Bistrice spadajo še kina v Rogaški Slatini, Brežicah in Sevnici, umaknil vse svoje filme, Cineplexx pa je Patljaku zagrozil s pravnimi ukrepi, prijavili pa so ga tudi organom pregona zaradi nadlegovanja.

Večerov odgovorni urednik: gre za grob napad na neodvisno novinarstvo
Medtem ko postopek na inšpektoratu še poteka, je Cineplexx ukrepal tudi proti avtorju članka. Filmskega kritika so kljub vabilu in že dogovorjenimi intervjuji dan pred premiero obvestili, da ga bo pred vrati dvorane ustavil predstavnik Cineplexxa in sporočil, da ima prepoved vstopa v dvorano. Zaradi umika povabila in prepovedi udeležbe je odgovorni urednik časopisa Matija Stepišnik Cineplexxu poslal pisni protest. "Takšno ravnanje zoper novinarja in medij bi moralo biti v demokratični družbi nepredstavljivo, ker je povsem nesprejemljivo. 'Črne liste' so obstajale v nekih drugih režimih, ki jih v teh krajih sicer dobro poznamo. Predvidevali smo, da smo te čase pustili za seboj," navajajo v Večeru.

Največji slovenski multipleks Cineplexx. Foto: Arhiv Cineplexx
Največji slovenski multipleks Cineplexx. Foto: Arhiv Cineplexx

Cineplexx: "Nobena družba v Sloveniji ni dolžna sodelovati z nobeno medijsko hišo"
Podjetje Cineplexx se je na protest pisno odzvalo preko svojega odvetnika Aleša Žiherja. V pismu je obsodil tovrstno izvajanje pritiska odgovornega urednika oziroma medija. Kot je zapisal, so prostori in projekcije Cineplexxa splošno dostopni vsem in da podjetje "nima nobenih namenov ali želja vplivati na delo novinarjev ali nanje pritiskati". Večer je označil za družbo, ki "ne upošteva novinarskih standardov in o njej [njegovi stranki, Cineplexxu] širi neresnice". Odvetnik je potrdil, da je bila prepoved vstopa v dvorano posledica "prekinitve sodelovanja" s časopisom Večer in da je "slednje v demokratični državi, ki temelji na svobodnem trgu, (...) legitimna izbira".

Društvo novinarjev Slovenije ravnanje označilo za nelegitimno
Na dogajanje so se odzvali tudi v Društvu novinarjev Slovenije: "V društvu novinarjev bi radi opozorili, da ustavna pravica do svobodne gospodarske pobude ni absolutna, nasproti ji namreč stoji pravica do svobode izražanja oziroma javnosti do obveščenosti. Poleg tega obravnava novinarstva kot podaljška marketinške dejavnosti in pogojevanje dostopa do informacij s tako imenovanim prijaznim poročanjem kažeta na popolno nerazumevanje vloge novinarjev v družbi."

"Če novinar svoje delo opravi profesionalno in v okviru etičnih standardov, povračilnih ukrepov, ki se lahko raztezajo od raznih klicev, uvrstitve na 'črno listo' do uporabe pravnih sredstev, pa je deležen zgolj zaradi kritičnega poročanja, tega ne moremo razumeti drugače kot poskus omejevanja tako konkretnega novinarja kot tudi vseh drugih, ki bi si privoščili kaj podobnega," še poudarjajo v društvu.

Svoje nestrinjanje izrazili tudi v Društvu slovenskih filmskih in televizijskih prevajalcev
"V DSFTP-ju se pridružujemo opozorilom, da morajo biti javno predvajani filmi prevedeni v slovenščino, ne glede na to, kako ozkemu krogu gledalcev so namenjeni. Obvestilo gledalcem, da bo film predvajan brez prevoda, nikakor ni dovolj. Gre za kršitev Zakona o javni rabi slovenščine in za poskus varčevanja pri prevodih," so prejšnji teden sporočili še iz Društva slovenskih filmskih in televizijskih prevajalcev. "Obenem obsojamo distributerjevo omejevanje dela novinarja Večera, ki je o tem dogodku poročal, in upamo, da bo Inšpektorat za kulturo in medije čim prej končal postopek ugotavljanja kršitve."