Inovativen projekt 'Moja hiša je tvoj dom' lahko s podporo državnih virov postane pomemben dejavnik pri ohranjanju slovenskega jezika po svetu. Foto: Suzana Vahtarić
Inovativen projekt 'Moja hiša je tvoj dom' lahko s podporo državnih virov postane pomemben dejavnik pri ohranjanju slovenskega jezika po svetu. Foto: Suzana Vahtarić
Rut Zlobec je tudi vodja sekcije za ohranitev maternega jezika
Rut Zlobec je tudi vodja sekcije za ohranitev maternega jezika. Foto: Suzana Vahtarić

Na domačiji Maksa Pleteršnika v Pišecah, ki je kulturni spomenik skoraj 20 let, je Društvo za varovanje maternega jezika, naravne in kulturne dediščine Maks Pleteršnik v sodelovanju z društvi, domačo šolo, ki nosi ime tega velikega jezikoslovca in Občino Brežice predstavilo projekt Moja hiša je tvoj dom, namenjen našim rojakom v tujini, ki se učijo slovenščine. Pobudnica projekta, domača učiteljica slovenščine v Srbiji, Rut Zlobec pravi: "Postavljamo model možnosti sodelovanja Slovencev po svetu in v zamejstvu z matico na zelo pristen način ter želimo, da bi se lahko izvajal skozi vse leto."

Gre za nadgradnjo tedenskih Pleteršnikovih srečanj, ki so jih v Pišecah izvedli že sedem. Rut Zlobec vidi dodano vrednost v tem, da lahko celotne družine, ki v Sloveniji nimajo več sorodnikov, bivajo tu dlje časa in so v stiku z ljudmi. Otroci se vključijo v domači vrtec ali šolo ter Gimnazijo Brežice. Ker so omejeni z nastanitvijo na zidanico ob domačiji Maksa Pleteršnika, kjer lahko gostijo le eno družino naenkrat - letos bo na obisku skupaj osem družin - razmišljajo, kako urediti namestitve vsaj v delu bližnjega obnovljenega gradu Pišece, ki je v državni lasti.

Projekt je inovativen in lahko postane s podporo državnih virov eden pomembnih dejavnikov pri ohranjanju slovenskega jezika po svetu, meni tudi minister za Slovence po svetu Gorazd Žmavc: "Moj obisk je morda simbolne narave, vendar pa istočasno mislim, da bodo moji sodelavci s to skupino iz Pišec razdelali ta projekt, ki bi ga razširili za vse Slovence po svetu na vseh celinah."

Predsednik društva Martin Dušič, ki je bil s Francem Ornikom in Marjanco Ogorevc v letih 1993 in 1994 pobudnik obnove domačije Maksa Pleteršnika, pravi, da želijo ponuditi vse gostoljubje Slovencem, ki so že daljnih korenin, vendar se želijo učiti slovenskega jezika, ter da letošnji poskus tega v pilotnem projektu zelo uspeva.