Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je dejal, da ne vidi potrebe po ustavni spremembi te ureditve, sogovornika pa spomnil na skrb Avstrije za zaščito slovenske manjšine. Dodal je, da skrb za zaščito slovenske manjšine Avstriji nalaga Avstrijska državna pogodba, so po pogovorih v Ljubljani sporočili iz urada predsednika republike.
Glede statusa nemško govoreče etnične skupine v Sloveniji pa je Pahor ponovil svoje stališče, da sporazum o sodelovanju v kulturi, izobraževanju in znanosti iz leta 2001 ter na njem temelječi periodični programi sodelovanja predstavljajo primeren okvir za razvejano dejavnost in projekte pripadnikov nemško govoreče etnične skupnosti v Sloveniji, ki tako bogatijo slovenski kulturni prostor.
Sogovornika sta se strinjala, da so dvostranski odnosi med Slovenijo in Avstrijo prijateljski, razvejani tako na politični kot strokovni ravni, nadgrajuje pa jih uspešno sodelovanje v regionalnih, evropskih in multilateralnih povezavah.
Predsednik Pahor je poudaril, da uspešna evropska in zunanja politika temelji na dobrih odnosih med sosedami. S predsednikom avstrijskega parlamenta sta se strinjala, da sta ohranitev in nadgrajevanje odličnih sosedskih odnosov med državama skupen cilj. Slovenski predsednik je pri tem izrazil zadovoljstvo z razvojem sodelovanja z Avstrijo in poudaril pomen rednega in intenzivnega dialoga na vseh ravneh.
Avstrija največji vlagatelj v slovensko gospodarstvo
Pahor in Sobotka sta govorila tudi o gospodarskem sodelovanju, ki zavzema pomembno mesto v dvostranskih odnosih. Avstrija je namreč največji investitor v slovensko gospodarstvo, na drugem mestu glede na število turistov in tretji najpomembnejši zunanjetrgovinski partner Slovenije. Blagovna menjava med državama je v letu 2017 presegla pet milijard evrov.
Predsednika avstrijskega parlamenta je tudi zanimalo, kako slovenski predsednik ocenjuje aktualne razmere na Zahodnem Balkanu. Pahor je poudaril, da je treba širitev Evropske unije na države regije Zahodnega Balkana obravnavati kot geopolitično in ne tehnično vprašanje. Kot sovoditelj pobude Brdo Brioni je predstavil tudi pričakovanja glede vrha voditeljev, ki bo maja v Albaniji.
Predsednik avstrijskega parlamenta je uradni obisk v Sloveniji začel v državnem zboru, kjer ga je sprejel gostitelj, predsednik DZ-ja Dejan Židan, ogledal pa si je tudi potek seje slovenskega parlamenta. Na programu ima tudi srečanje s predsednikom vlade Marjanom Šarcem.
Predsednik avstrijskega parlamenta si bo v Ljubljani ogledal tudi Tehnološki park Ljubljana, Plečnikovo hišo in Narodno univerzitetno knjižnico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje