Ena večjih arheoloških znamenitosti v Veliki Britaniji že stoletja vzbuja zanimanje zgodovinarjev in arheologov, ki skušajo najti odgovore na vprašanja, kako so ga postavili, s kakšnim namenom, od kod izvirajo ti megaliti iz peščenjaka.
V tem tednu v reviji Science Advances objavljena študija govori v korist teoriji, da so bili megaliti v Stonehenge pripeljani približno sočasno, okoli 2500 let pred našim štetjem, to je v času druge faze konstrukcije. Po drugi strani priča tudi o tem, da so njegovi graditelji izvirali iz zelo dobro organizirane družbe, dognanja študije povzema francoska tiskovna agencija AFP.
Nekoliko oddaljen "petni kamen" ni bil nameščen prej
Najnovejše odkritje je v nasprotju z domnevo, da megalit, znan tudi kot "petni kamen" (Heel Stone), izhaja iz neposredne bližine tega neolitskega arheološkega najdišča in da so ga postavili pred drugimi. Še zmeraj pa ostaja neznanka, kako je tedanjim prebivalcem uspelo z megaliti premagati 25 kilometrov dolgo pot, čeprav prevladuje prepričanje, da so jih vlekli s sanmi. Tudi pomen Stonehengea še vedno ostaja zavit v skrivnost.
Profesor David Nash, vodilni avtor študije z Univerze Brighton, je za AFP pojasnil, da je z ekipo razvil novo metodo za analiziranje monolitov, ki so visoki do devet metrov in tehtajo do 30 ton. Najprej so z rentgenskimi žarki analizirali kemično sestavo kamnov, ki je pokazala, da gre za 99 odstotkov kremena in sledi nekaterih drugih elementov. "Analiza je pokazala, da ima večina kamnov enako kemično sestavo, kar je nadalje vodilo k iskanju le enega glavnega vira," je povedal profesor.
Sledila je podrobna proučitev dveh vzorcev z enega od dveh monolitov, pridobljena med restavratorskimi deli leta 1958, ki sta že veljala za izgubljena, a so ju znova našli pred enim oziroma dvema letoma. Natančneje so določili obseg elementov in tako pridobljene informacije o kemični sestavi primerjali s sedimentnimi kamninami na 20 lokacijah. Kot se je izkazalo, so bile vzorcema najbližje tiste na območju West Woods.
V nasprotju s starejšimi raziskavami, ki so pokazale, da so manjši kamni Stonehengea iz približno 200 kilometrov oddaljenega Walesa, pa nova študija kaže, da so bili monoliti postavljeni sočasno z njimi. "Torej se je moralo tedaj tam veliko dogajati. V Stonehenge so se stekali materiali iz različnih krajev," je še dejal profesor Nash. "Mislim, da je šlo za zelo dobro organizirano družbo," je dodal. Pri izbiri West Woodsa bi sicer lahko po njegovih besedah šlo za čisto pragmatično odločitev, saj gre za eno izmed najbližjih lokacij, poleg tega so na tem območju ugotovili močno dejavnost v obdobju neolitika.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje