Na tokratni redni novinarski konferenci ljubljanskega župana je bil govor tudi o razsodbi upravnega sodišča glede odločitve ministrstva, povezane z Bežigrajskim športnim parkom na območju Plečnikovega stadiona.
Jutro po porazu na parlamentarnih volitvah
Janković je potrdil novico portala N1, da je ministrstvo za kulturo pred dnevi vnovič ugodilo denacionalizacijskemu zahtevku za vrnitev križevniške cerkve v naravi. Glede dodelitve križevniške cerkve križevniškemu redu je N1 poročal, da je bila odločitev sprejeta v tednu pred volitvami. Po Jankovićevih besedah pa so sklep prejeli zjutraj po državnozborskih volitvah, na katerih stranka SDS, ki ji pripada minister za kulturo Vasko Simoniti, ni dosegla želene relativne zmage.
Odločitev za zdaj še ni pravnomočna, a je že četrta tovrstna odločitev ministrstva. Odločbe o vrnitvi križevniške cerkve v naravi je ministrstvo sprejelo že aprila 1995, septembra 2006 in marca 2017. Vse tri odločbe so bile na koncu sodno razveljavljene, nazadnje poleti 2020, ko je upravno sodišče zadevo vrnilo ministrstvu v odločanje.
MOL bo izpodbijal odločitev ministrstva
Ministrstvo je glede križevniške cerkve sicer sprejelo tudi drugačno odločitev – septembra 2014 je namreč križevniškemu redu določilo odškodnino v obveznicah slovenske odškodninske družbe, a je upravno sodišče odpravilo tudi to odločbo. Župan je tudi tokrat zagotovil, da bo Mestna občina Ljubljana (MOL) odločitev ministrstva še enkrat več izpodbijala na sodišču.
Križevniška cerkev stoji na Trgu francoske revolucije v Ljubljani, na območju prireditvenega kompleksa Križanke. Križevniški red je sicer od leta 2019 v zemljiški knjigi vpisan kot lastnik nepremičnine. Predtem je bil kot lastnik vpisan MOL, cerkev pa je upravljal občinski zavod Festival Ljubljana. MOL in Festival Ljubljana sta tudi lastnika oziroma upravljavca Križank.
Nezakonita odločitev ministrstva o BŠP-ju
Upravno sodišče pa je nedavno presodilo, da je bila odločitev ministrstva za kulturo glede razveljavitve kulturnovarstvenega mnenja za Bežigrajski športni park (BŠP) nezakonita. Janković je ob tej novici ponovil, da je Simoniti po njegovem prepričanju škodljiv za Ljubljano. Po županovih besedah je minister to dokazal kmalu po vnovičnem prevzemu mandata v letu 2020 prav s to potezo ministrstva, povezano z BŠP-jem.
Februarja lani je nato Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) izdal novo mnenje, ki je sledilo ugotovitvam ministrstva in je bilo negativno. Le nekaj tednov zatem je ministrstvo za okolje in prostor negativno odločbo v primeru izdaje gradbenega dovoljenja za projekt, pri tem pa poudarilo prav negativno kulturnovarstveno mnenje.
Upravno sodišče pa je po županovih besedah pred dnevi odločilo v korist projektnemu podjetju BŠP in glavnemu investitorju v projekt, podjetniku Jocu Pečečniku, ki sta se na zavrnitev gradbenega dovoljenja pritožila. Kot je še dejal Janković, je upravno sodišče odločilo, da je bila odprava pozitivnega kulturnovarstvenega mnenja neupravičena. Po županovem razumevanju zdaj velja prvotno pozitivno mnenje, zato ocenjuje, da bi moralo okoljsko ministrstvo v primeru pravnomočnosti sodbe gradbeno dovoljenje izdati.
Težavo predstavlja tudi zelenica med stadionom in ulico
V primeru morebitnega pozitivnega razpleta dogodkov še zmeraj predstavlja težavo januarska odločitev okrajnega sodišča, da je zelenica med stadionom in Koroško ulico zemljišče, ki pripada etažnim lastnikom sosednjih Fondovih blokov, za kar se ti bojujejo že leta. Občina in drugi lastniki BŠP-ja so se na sodbo pritožili. Kot je na današnji novinarski konferenci ocenil ljubljanski župan, bo treba v primeru neuspešnosti pritožbe zemljišča izločiti iz družbeniške pogodbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje