Na letošnjem srečanju pričakujejo okoli 90 delegatov, tretjina jih bo sodelovala po spletu. Dogajanje bo uvedel sestanek mednarodnega odbora Pisatelji za mir, ki ima sedež v Sloveniji, vodi pa ga francoski pisatelj Emmanuel Pierrat. Govorili bodo predvsem o Ukrajini in vlogi pisatelja, pa tudi o Bližnjem vzhodu in Latinski Ameriki, ki prosi za pomoč glede stanja v Mehiki, je napovedal sekretar odbora Edvard Kovač. S tem v povezavi nameravajo pripraviti tudi tri resolucije za svetovni kongres, ki bo septembra v Stockholmu.
Četverica okroglih miz
Letošnje srečanje prinaša štiri okrogle mize, ki bodo posvečene vprašanjem propada globalne etike, Ukrajini, Bosni in "petim jezdecem apokalipse": covidu, sovražnemu govoru, nasilnim protestom, globalnemu segrevanju in zatonu demokracije. Razprav se bodo med drugim udeležili člani centrov PEN iz Kitajske, Madžarske, Ukrajine, Belorusije, Hrvaške, Francije in Portugalske.
Poziv k človečnosti za miroljuben in trajnostni družbeni razvoj
V okviru tokratnega srečanja nameravajo sprejeti poziv k človečnosti za miroljuben in trajnostni družbeni razvoj, ki ga je Slovenski center PEN pripravil v sodelovanju z Inštitutom za razvoj vključujoče družbe in platformo Ženske za mir in varnost. Namen poziva je nagovoriti k humanemu odnosu do soljudi in drugih živih bitij, pogumu in odločnosti, pomoči vsem, ki trpijo zaradi strahu, bolezni, pomanjkanja, bolečin ali krivic, še zlasti ranljivim skupinam, ter k zahtevi odločevalcem, da spoštujejo sporazume. V umetniškem delu bo Tajda Lekše izvedla recital poezije izbranih avtorjev v različnih jezikih, pripravili pa so tudi tradicionalno akcijo praznih stolov, s katero opozarjajo na zaprte in ubite avtorje.
Sklepno dejanje s festivalom Obrazi miru
54. mednarodno srečanje pisateljev na Bledu bo v petek sklenil festival Obrazi miru, s katerim želijo odpreti širši prostor za pogovor o miru kot vrednoti za vse generacije. Pesniki in pisatelji bodo v okviru tega nastopili na štirih lokacijah, in sicer v Mežnariji pri Kapelci nad Kropo, Knjižnici Bled, Knjižnici Kranj ter Mestni hiši v Ljubljani.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje