Italija se je v zadnjih letih močno zanašala na tuje kulturne menedžerje – vrsto uglednih kulturnih institucij po državi vodijo ljudje iz tujine –, desničarska vlada pod vodstvom premierke Giorgie Meloni pa želi to spremeniti.
"Nimam predsodkov do tujih menedžerjev na čelu naših kulturnih ustanov, nekatere sem spoznal in dobro so se odrezali. Čudno pa se mi zdi, da so na vrhu desetih najpomembnejših italijanskih kulturnih ustanov, kot so La Scala, gledališče San Carlo v Neaplju, torinska opera, galerija Uffizi, Narodni muzej v Rimu, Pompeji in Pinakoteka v Sieni, tujci," je v oddaji Che Tempo che fa na italijanski televiziji Rai dejal minister za kulturo.
"Nenavadno je, da država, kot je Italija, s pomembnimi umetniškimi univerzami, ki so v Rimu, Neaplju, Firencah in Milanu, ne zmore zagotoviti ustreznih menedžerjev. Tujci so v redu, a stvari bi se morali lotiti uravnoteženo," je dodal Sangiuliano, ki je pred vstopom v politiko deloval v novinarstvu, znan pa je predvsem kot avtor biografij politikov (med drugim Donalda Trumpa, Hillary Clinton, Ronalda Reagana in Vladimirja Putina).
Sangiuliano je sicer kot "izjemna menedžerja" pohvalil Eikeja Schmidta, nemškega direktorja galerije Uffizi, ki hrani eno najbolj dragocenih umetniških zbirk, prav tako direktorja arheološkega parka Pompeji Gabriela Zuchtriegla. Vendar ob tem dodal, da vsi drugi tuji kulturni menedžerji v preteklosti niso delali dobro, ni pa teh poimensko navedel.
Italijanski mediji že več tednov poročajo o možnosti, da bi francoskega direktorja Scale Dominiquea Meyerja po koncu mandata zamenjal Italijan.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje