Slovenija od jutri znova uvaja nadzor na meji s Hrvaško in z Madžarsko, in sicer najmanj za 10 dni, kar pomeni, da bo imela nadzor na vseh svojih mejah. Pred tem je tak ukrep na naši zahodni meji napovedala Italija. Povod so razmere na Bližnjem vzhodu in s tem povečana nevarnost terorizma, dejstvo pa je, da smo letos priča precejšnjemu povečanju migracijskega pritiska. Kot je za tokratno epizodo Ob osmih na našem radiu potrdil vodja operative pri mejni policiji Robert More, "je dejstvo, da se povečuje število prihodov ljudi s terorističnim in ekstremističnim ozadjem. In ti ljudje se z lahkoto vključijo v reden migracijski dotok v Slovenijo. Na to moramo biti še posebej pozorni, kar je tudi narekovalo te ukrepe".
Notranji minister Boštjan Poklukar je že nakazal, da bi za zdaj 10-dnevni nadzor na mejah s Hrvaško in z Madžarsko lahko podaljšali do dveh mesecev, kolikor dovoljuje evropska zakonodaja ob sklicevanju države na nujne oziroma nepredvidljive dogodke, kar je storila Slovenija. Kot pojasnjuje More, bo odločitev o podaljšanju odvisna od učinka nadzora, ugotovitev o gibanju čez mejo in tudi od sosednjih držav. "Upoštevali bomo tudi to, ali bo Italija podaljševala nadzor na notranjih mejah." Od hrvaških kolegov pričakuje korektno ravnanje. "Razmere iz let 2015/16, ko je dejansko šlo za množične migracije, bi težko primerjali s temi zdaj … Seveda pa jih bomo ves čas spremljali in prilagajali ukrepe."
Nadzor na mejah v praksi
Na meji s Hrvaško in z Madžarsko bodo tri kategorije mejnih prehodov. Prva bo omogočala prehod vsem potnikom; druga tistim s pravico do prostega gibanja znotraj EU-ja, tretja pa bodo nekdanji maloobmejni prehodi za obmejne prebivalce.
Pri prvi kategoriji gre za 14 mejnih prehodov, 12 na meji s Hrvaško in dva na meji z Madžarsko. Tam bodo izvajali klasičen, sistematičen nadzor. 24 ur na dan bo policija, praviloma pri vstopu v Slovenijo, preverjala dokumente in ugotavljala, ali so med potniki tudi ljudje, ki pri nas niso zaželeni, pojasnjuje More.
Preostale mejne prehode bo policija nadzorovala z mobilnimi oblikami dela. Nekdanje maloobmejne prehode bodo krajani ob meji, ki jim je pripadala ta pravica, lahko prestopali tudi z ustreznimi dokumenti, ki so pretečeni. "Želimo čim manj vplivati na gibanja lokalnega prebivalstva prek meje in za zdaj smo se odločili, da lahko prestopajo mejo na nekdanjih prehodih za obmejni promet. Seveda bomo tudi tam opravljali nadzor prehodov s patruljami in ugotavljali, ali je potrebna v nadaljevanju kakršna koli sprememba."
V mejnem nadzoru bo sodelovalo od 500 do 600 policistov. "Pričakujemo podaljšanje čakalnih dob, bomo pa s policisti skušali zagotoviti čim večjo pretočnost prometa. Dejansko bo ta mejni nadzor usmerjen ciljno. Vse pa pozivam, da imajo pri sebi dokumente za prestop meje, ker to bo precej olajšalo celoten postopek."
Naročite se na podkast Ob osmih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje