23-letna Phoebe Plummer bo morala za zapahe za dve leti, leto mlajša Anna Holland pa za 20 mesecev.
O "pravici" do intervencije
"Nista imeli pravice, da to storita Sončnicam," je dejal sodnik Christopher Hehir in poudaril, da bi bil zaradi njune akcije ta "kulturni zaklad" lahko "resno poškodovan ali celo uničen". "Višina kazni to mora odražati."
To se sicer ni zgodilo, saj je slika zavarovana s steklom, sta pa protestnici poškodovali njen zlati okvir. Ko sta v sliko vrgli juho, sta z lepilom prilepili svoje dlani na steno pod njo. Škode naj bi bilo za 10.000 funtov oz. dobrih 11.970 evrov, navaja britanski BBC.
Včeraj nova akcija: "Mi bomo za svoja dejanja odgovarjali, kaj pa oni?"
Dve uri po izreku zaporne kazni, včeraj ob pol treh popoldne po lokalnem času, so v Narodno galerijo, kjer je trenutno na ogled razstava Van Goghovih del, vkorakali trije aktivisti skupine Just Stop Oil. Juho – spet so izbrali znamko Heinz – so vrgli v platni Sončnice 1889 in Sončnice 1888. Eden od njih, Phil Green, je za naključno navzoče komentiral: "Bodoče generacije bodo vedele, da so bili zaporniki vesti na pravi strani zgodovine".
71-letni Ludi Simpson, prav tako del akcije, je dodal: "Za naša današnja dejanja bomo odgovarjali, na nas bodo uporabili vsa pravna sredstva. Kdaj bodo prodajalci fosilnih goriv in politiki, ki so jih podkupili, odgovarjali za kriminalno škodo, ki jo povzročajo vsem živim bitjem?"
V bran so jima stopili številni umetniki in muzealci
Po poročanju časopisa Guardian je sicer več kot sto umetnikov, kustosov in akademikov britanske oblasti pozvalo, naj aktivistkama ne izrečejo zaporne kazni. Eden od izvršnih direktorjev britanskega Greenpeacea Will McCallum pa je kazen označil za drakonsko in nesorazmerno.
Proti fosilnim gorivom
Akcija proti van Goghovi sliki oktobra 2022 je bila tedaj zadnja v nizu akcij, usmerjenih v umetniška dela, za katerimi je stala aktivistična skupina Just Stop Oil. Ta je želela s tem pri britanski vladi doseči ustavitev vseh novih naftnih in plinskih projektov.
Phoebe Plummer je po akciji navzoče nagovorila z besedami: "Je umetnost vredna več kot življenje? Več kot hrana? Več kot pravica? Vas bolj zanima varovanje slike kot varovanje planeta in ljudi? Življenjske stroške narekujejo fosilna goriva – cena življenja vsak dan postaja nevzdržna za milijone premraženih, lačnih družin – ne morejo si privoščiti niti, da bi si pogreli pločevinko juhe. Medtem pa pridelek propada in ljudje umirajo v monsunih, ogromnih gozdnih požarih in neskončnih sušah, ki jih povzroča zlom okolja. Ne moremo si privoščiti novega plina in nafte, treba bo iti do konca. Ozrli se bomo nazaj in žalovali za vsem, kar bomo izgubili, če ne ukrepamo takoj."
Posnetek včerajšnje akcije, ki se je zgodila po obsodbi Phoebe Plummer in Anne Holland:
Sončnice, motiv hvaležnosti
Vincent van Gogh je v letih 1888 in 1889 na jugu Francije naslikal pet različic sončnic v vazi; motiv je nekoč označil kot simbol hvaležnosti. Na njegovega prijatelja in slikarskega kolega Paula Gauguina so sončnice naredile izjemen vtis, pa tudi sam jih je imel za ene svojih najboljših del.
Umetnostna zgodovina Sončnice uvršča med umetnikova najboljša dela, so pa posejane po vsem svetu. Poleg amsterdamske in londonske različice hranijo platno Sončnic še v Novi pinakoteki v Münchnu, eno platno je v Muzeju umetnosti v Philadelphii, peto pa v muzeju Seiji Togo Memorial Sompo Japan Nipponkoa v Tokiu. Tokijske Sončnice so bile krajši čas najdražje umetniško delo na svetu, ko so jo nekemu japonskemu podjetju leta 1987 prodali za 40 milijonov dolarjev.
Vrednost slike, nad katero sta se znesli aktivistki, je ocenjena na dobrih 84 milijonov dolarjev.
Slavne slike pritegnejo pozornost
Okoljski aktivisti so pred tem v sorodnih akcijah v Louvru po Moni Lizi razmazali kos torte in se prilepili na slavne mojstrovine Sandra Botticellija, Picassa in Umberta Boccionija. Ko sta se protestnika v Firencah prilepila na Botticellijevo Pomlad, so jima Italijani izdali uradni ukaz, naj se tri leta ne zadržujeta v turistično priljubljenem mestu, pri čemer so uporabili strategijo, ki jo ima država za nasilne nogometne navijače.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje