O odstavitvi je glasovalo 195 poslancev, s čimer parlament ni dosegel dvotretjinske večine, potrebne za glasovanje, je sporočil predsednik parlamenta Woo Won-shik. Glasovanje je zaradi nesklepčnosti zato razglasil za neveljavno.
Predlog za odstavitev predsednika je vložila opozicija, ki ima v 300-članskem parlamentu 192 sedežev. Že pred koncem glasovanja je napovedala, da bodo, če parlament danes ne izglasoval Yoonove odstavitve, ponovno zahtevali glasovanje.
Poslanci iz vladajoče Stranke moči ljudstva (PPP), ki ji pripada Yoon Suk Yeol, so vztrajali pri uradnem stališču, da bodo preprečili odstavitev, čeprav je njen vodja Han Dong-hoon dejal, da mora Yoon oditi, da bi preprečil večji politični kaos. K njegovi odstavitvi je danes pozivalo tudi okoli 150.000 protestnikov v Seulu.
Yoon je v torek z razglasitvijo vojnega stanja začasno ukinil državljanske svoboščine. Na strehi parlamenta so pristali helikopterji, medtem ko je skoraj 300 vojakov skušalo stavbo zavarovati. Preobrat se je zgodil, ko so se poslanci prebili v parlament mimo vojakov in uspeli izglasovati preklic vojnega stanja.
Opozicija je Yoon Suk Yeola zaradi razglasitve vojnega stanja obtožila vstaje in v parlament vložila predlog za njegovo odstavitev. A na tajnem glasovanju se je zapletlo. Kot poroča BBC, so namreč vsi poslanci iz PPP-ja z izjemo enega pred tajnim glasovanjem zapustili volilno dvorano.
Pozneje so se v dvorano vrnili še trije poslanci PPP-ja. Eden od poslancev vladajoče stranke, ki so se vrnili v dvorano in oddali svoj glas, je ob tem povedal, da je glasoval proti predlogu za odstavitev. Pojasnil je, da je to v skladu z uradnim stališčem njegove stranke.
Naj se vrnejo na glasovanje, je poslance PPP-ja pozval tudi predsednik parlamenta Woo Won-shik. "Udeležite se glasovanja, tako boste zaščitili našo demokracijo," je dejal in predstavnike vladajoče stranke vprašal, ali se ne bojijo, da jim bodo "sodili zgodovina, ljudje in svet".
Predsednik se je v nagovoru opravičil za svoje dejanje
Pred parlamentarnim glasovanjem se je Yoon v televizijskem nagovoru sicer opravičil za svoje dejanje in ob tem tudi obljubil, da se kaj takega pod njegovim vodstvom ne bo več ponovilo. Dejal je še, da bo za svoja dejanja prevzel polno pravno in politično odgovornost, odločitev o tem, koliko časa naj ostane na položaju, pa bo prepustil svoji stranki.
Z razglasitvijo vojnega stanja je južnokorejski predsednik, kot je sicer, kot je dejal v torek, nameraval zaščititi državo pred severnokorejskimi komunističnimi silami in odpraviti protidržavne elemente.
Pred parlamentom zbrana množica protestnikov
V prestolnici Seul je pred glasovanjem znova potekal tudi množičen protest. Po ocenah policije se je zbralo okoli 150.000 ljudi, po navedbah organizatorjev celo milijon.
Številni protestniki so držali transparente z zahtevami za aretacijo predsednika Yoona in za zaščito demokracije. Protestniki so poslance, ki so zapustili glasovanje, tudi pozivali, naj se vrnejo in oddajo svoj glas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje