Borut Pahor. Foto: BoBo/Borut Živulović
Borut Pahor. Foto: BoBo/Borut Živulović

"Če želimo pospešiti proces širitve, moramo ukrepati pogumno," je ob odprtju 2. mednarodne konference Prijateljev Zahodnega Balkana z naslovom Nova globalna geopolitika in Zahodni Balkan povedala zunanja ministrica Tanja Fajon.

Prepričana je, da mora Unija namesto trenutnega pristopa "vse ali nič" vlagati bistveno več v koncept postopnega vključevanja potencialnih novih članic. Kot je pojasnila, bi države kandidatke morale sodelovati v ključnih politikah EU-ja še pred polnopravnim članstvom.

Zavzela se je tudi za krepitev sodelovanja med Unijo in Zahodnim Balkanom ter spomnila na pobudo Slovenije in Nemčije o pospešitvi širitvenega procesa z uvedbo glasovanja s kvalificirano večino pri nekaterih vmesnih tehničnih korakih.

Širitev EU-ja je označila za geopolitično priložnost in nujnost ter poudarila, da je Slovenija vedno bila in bo tudi ostala glasna zagovornica širitve na Zahodni Balkan. "Vendar naj bo jasno. Spoštovati bo treba vladavino prava, neodvisnost sodstva, se ukvarjati s korupcijo in svobodo medijev. Spori in politične delitve še naprej ovirajo napredek," je pri tem še opozorila.

Pahor: Razmere na Zahodnem Balkanu se slabšajo

Nekdanji predsednik republike Borut Pahor je ocenil, da je bil napredek na področju širitve EU-ja v zadnjih letih majhen. "Zahodni Balkan ni znan po svoji stabilnosti. (...) Morda se zdi, da Zahodni Balkan ostaja miren in varen, vendar se po mojem mnenju razmere slabšajo," je opozoril.

Meni, da sta pred EU-jem dve možnosti. "Ali bo EU šel v smeri Združenih držav Evrope ali pa v smeri postopnega razpada. Med obema možnostma ni veliko prostora za kompromis," je ocenil. Prepričan je tudi, da je edini pravi način širitve EU-ja na Zahodni Balkan v okviru paketa, ki bi omogočil, da se vseh šest držav hkrati pridruži Evropski uniji.

Pahor je prav tako opozoril, da se razmere po svetu spreminjajo na slabše. "Priča smo vrnitvi politike moči in sfer vpliva. Mednarodne institucije, ki so si od ustanovitve ZN-a prizadevale za ohranjanje miru, varnosti in blaginje, dramatično izgubljajo svoj pomen in vpliv. Vrača se protekcionizem. Število oboroženih spopadov pa se povečuje," je še dodal.

Tudi izvršna direktorica in predsednica ameriškega nacionalnega odbora za zunanjo politiko Susan Elliott se je v uvodnem nagovoru zavzela za močno Evropsko unijo in podprla širitev unije na Zahodni Balkan.