Njeno kratko življenje sta zaznamovala predvsem dva dogodka: 13. rojstni dan, za katerega je prejela dnevnik, in druga svetovna vojna, o kateri je v dnevnik tudi največ pisala. Le prvih nekaj zapiskov v dnevniku je takih, kot se jih pričakuje od 13-letnice, saj na prvih straneh Kitty, kot dnevnik poimenuje, zaupa o tem, kako hodi v šolo, skrbi jo spričevalo ter pove nekaj podrobnosti o svojih sošolcih in sošolkah. Manj kot mesec dni po njenem rojstnem dnevu pa se družina, ki se je že prej iz Nemčije preselila v Amsterdam, seli še enkrat: v skrivališče, v katerem naj bi nemško-judovska družina počakala na konec nevarnosti, ki jo je še zlasti za Jude pomenila 2. svetovna vojna.
Več kot dve leti je Ana Kitty poročala o življenju, omejenem na majhno stanovanje, ki si ga je družina Frank delila še z družino Van Pels. Gospodinjska opravila, branje, študij in druga opravila, s katerimi želijo stanovalci napraviti življenje čim bolj normalno, prekinjajo alarmi, ki naznanjajo nevarnost letalskih napadov, prebivalci skrivališča pa živijo tudi v nenehnem strahu pred tem, da bi jih kateri od posvečenih v skrivališču izdal. Ana v skrivališču doživi tudi prvo ljubezen, ko se zaljubi v sostanovalca, tako da bralci ob opisu življenja med vojno spremljajo tudi razvoj mlade ljubezni.
Ta se nesrečno konča, saj Ana druge svetovne vojne ne preživi. Po dveh letih skrivanja je družino odkril gestapo in jo odpeljal v koncentracijsko taborišče Bergen-Belsen, kjer je Ana na začetku leta 1945 umrla, od vseh članov njene družine pa je osvoboditev dočakal le njen oče Otto. Ta je po vojni objavil hčerin dnevnik, ki je bil nato preveden v 55 jezikov, navdušenje nad dnevnikom pa je šlo celo tako daleč, da je postala Ana Frank ena najbolj znanih tragičnih junakinj 2. svetovne vojne, hišo, v kateri so se skrivali, pa so Nizozemci preuredili v muzej, v katerem se je mogoče pobliže seznaniti z mlado pisateljico in spoznati razmere, v katerih je njena družina živela.
Drugi dogodki na današnji dan ...
Leta 1653 se je začela gabbardska bitka med Anglijo in Nizozemsko.
Leta 1683 so Turki začeli oblegati Dunaj. Tako imenovana dunajska vojna je trajala do leta 1699.
Leta 1812 je Napoleon začel invazijo na Rusijo. Napad se je začel po prestopu Njemna. Rusi namreč niso upoštevali njegovega ukaza, naj ne trgujejo z Angleži.
Leta 1826 se je v Radoslavcih pri Ljutomeru rodil slovenski politik in književnik Radoslav Razlag. Bil je tudi prvi Slovenec, ki je bil deželni glavar Kranjske.
Leta 1827 se je rodila švicarska pisateljica Johanna Louise Heusser - Spyri, najbolj znana po knjigi Heidi.
Leta 1828 se je rodila slovenska pisateljica Luiza Pesjakova, ki je pod Prešernovim vplivom pisala romantične in domoljubne pesmi. Med njenimi deli velja omeniti Vijolice in Iz mojega detinstva, kot dramatičarka je napisala enodejanko Na Koprivniku, nedokončana pa je ostala njena tragedija Prešeren. Umrla je leta 1898.
Leta 1849 je L. P. Hasslet patentiral plinsko masko.
Leta 1870 so notranjski rodoljubi na jasi pod Slivnico pri Cerknici sklicali slovenski tabor, kjer so odločno zahtevali zedinjeno Slovenijo in vse narodnostne pravice.
Leta 1881 se je rodil slovenski slikar, karikaturist in ilustrator Gvidon Birola. Bil je član Vesne, v njegovih delih pa prevladujejo secesijske, romantične in narodopisne sestavine. Navduševal se je namreč nad legendami in baladami. Umrl je leta 1963.
Leta 1889 se je v Armaghu na Severnem Irskem zgodila železniška nesreča, v kateri je umrlo 88 ljudi.
Leta 1890 se je rodil avstrijski grafik in slikar Egon Schiele.
Leta 1897 je Carl Elsener patentiral švicarski nož.
Leta 1898 je Emilio Aguinaldo, vodja filipinskih nacionalistov, razglasil neodvisnost Filipinov izpod španske nadvlade.
Leta 1901 je Kuba sprejela Plattovo dopolnilo, s katerim je postala ameriški protektorat.
Leta 1915 se je rodil bankir in mednarodni borzni posrednik David Rockefeller.
Leta 1916 se je rodil filmski producent Irwin Allen.
Leta 1919 se je rodila nemška igralka in učiteljica igralstva Uta Hagen, ki je leta 2002 prejela nagrado za umetnost, ki jo od leta 1984 vsako leto podeljuje ameriški predsednik.
Leta 1924 se je v Miltonu v Massachusettsu rodil George Herbert Walker Bush, 41. ameriški predsednik predsednik ZDA. Predtem je bil kongresnik iz Teksasa (1967-1971), veleposlanik pri Združenih narodih (1971-1973), predsednik Republikanskega narodnega odbora (1973-1974), direktor Centralne obveščevalne agencije (1976-1977) in podpredsednik ZDA pod Reaganom (1981-1989). Poleg tega je bil odlikovani pomorski vojaški pilot in zadnji veteran druge svetovne vojne, ki je postal predsednik ZDA. Med njegovm predsedniškim mandatom je skupaj z zavezniki leta 1991 med zalivsko vojno napadel Irak. G. H. W. Bush je oče 43. predsednika Georga Walkerja Busha. Umrl je 30. novembra 2018, star 94 let.
Leta 1927 so tajniki pokrajinskih organizacij fašistične stranke v Julijski krajini sklenili odpraviti vsa slovenska in hrvaška društva. Tako so bile našim ljudem v fašistični Italiji odvzete še zadnje manjšinske in narodnostne pravice.
Leta 1928 se je rodil ameriški pevec Vic Damone, s pravim imenom Vito Farinola.
1929 se je v Frankfurtu na Maini rodila Ana Frank.
Leta 1935 se je v Chacu končala vojna med Bolivijo in Paragvajem.
Leta 1935 je pri 17 letih Ella Fitzgerald posnela svoja prva singla: Love and Kisses in I'll Chase the Blues Away.
Leta 1940 se je 54.000 britanskih in francoskih vojakov v kraju St. Valery-en-Caux vdalo nemškemu maršalu Erwinu Rommlu.
Leta 1940 sta Japonska in Tajska podpisali pakt o prijateljstvu.
Leta 1941 so države Commonwealtha, Svobodna Francija, Belgija, Nizozemska, Poljska, Grčija, Češkoslovaška in Jugoslavija podpisale izjavo o medsebojni pomoči.
Leta 1944 so enote sedmega partizanskega korpusa po topniški pripravi in jurišu znova porušile Štampetov most na železniški progi med Vrhniko in Postojno.
Leta 1945 je bila Julijska krajina razdeljena na coni A in B.
Leta 1952 je v teksaškem Bonhamu mačka Dusty skotila 420. mačico, kar je svojevrsten rekord med mačkami.
Leta 1964 je bil vodja Afriškega narodnega kongresa Nelson Mandela obsojen na dosmrtno ječo, od koder so ga izpustili šele leta 1990.
Leta 1965 je skupina The Rolling Stones' izdala singel (I Can't Get No) Satisfaction.
Leta 1965 se je rodila ameriška atletinja Gwen Torrence, leta 1992 olimpijska prvakinja na 200 metrov. Skupno je Torrencova osvojila tri zlate in po eno srebrno ter bronasto medaljo na olimpijskih igrah v Barceloni (1992) in Atlanti (1996).
Leta 1967 je ameriško ustavno sodišče razglasilo državne zakone, ki so prepovedovali poroke med pripadniki različnih ras, za neustavne.
Leta 1967 je bila izstreljena Venera 4, prvo vesoljsko plovilo, ki je vstopilo v atmosfero drugega planeta.
Leta 1972 sta John Lennon in Yoko Ono izdala singel, na katerem je bila skladba Some Time In New York City.
Leta 1981 se je v Salvadorju v brazilski zvezni državi Bahia rodila manekenka Adriana Lima, katere pravo ime je Adriana Francesca Lima.
Leta 1981 se je v Trbovljah rodil napadalec slovenske nogometne reprezentance Klemen Lavrič. Ko je Brane Oblak postal trener velenjskega Rudarja, se je Lavrič zelo uveljavil in postal najboljši strelec kluba. Ob prestopu v Hajduk si je obetal lepo minutažo, vendar iz tega ni bilo nič. Prestopil je k Interju iz Zaprešiča, nato pa se preselil v Nemčijo. Najprej je igral za Dinamo iz Dresdna. V 2004/05 je bil z 18 goli drugi strelec (takoj za Lukasom Podolskim) druge nemške lige. Posledica dobrih iger je bil prestop k prvoligašu Duisburgu, od leta 2008 pa je član japonske Omiyje Ardije. Po enoletnem igranju za Sturm in St. Gallen trenutno brani barve nemškega tretjeligaša Karlsruher SC. Za reprezentanco je na 25 tekmah dosegel šest golov.
Leta 1982 je v New Yorku 750.000 ljudi protestiralo proti jedrskemu orožju.
Leta 1985 so ZDA odobrile 27 milijonov dolarjev gibanju Contras v Nikaragvi.
Leta 1986 so oblasti v Južnoafriški republiki razglasile stanje pripravljenosti, varnostne sile so dobile skoraj neomejena pooblastila, uvedle pa so tudi cenzuro medijev.
Leta 1987 je bil predsednik Srednjeafriške republike Jean-Bedel Bokassa obsojen na smrt.
Leta 1987 je Ronald Reagan pozval Mihaila Gorbačova, naj podre berlinski zid.
Leta 1989 so v prebivališču Elvisa Presleyja Gracelandu odprli muzej Elvis Presley Autoland Museum, v katerem je na ogled več kot 20 avtomobilov, ki so bili v lasti tega velikega pevca.
Leta 1990 je parlament Ruske federacije uradno razglasil suverenost.
Leta 1991 je bil Boris Nikolajevič Jelcin izvoljen za ruskega predsednika.
Leta 1991 jeChicago prvič osvojil šampionski prstan za zmagoslavje v Ligi NBA, potem ko so košarkarje Los Angeles Lakersov premagali s 108:101 in v zmagah slavili s 4:1. Scotty Pippen je na peti tekmi dosegel 32 točk, Michael Jordan, ki je bil izbran za najboljšega igralca finalne serije, pa 30.
Leta 1992 je ruski predsednik Jelcin v pismu ameriškemu senatu priznal, da je Sovjetska zveza na začetku hladne vojne sestrelila devet ameriških letal in zajela 12 preživelih Američanov.
Leta 1993 je umrl slovenski pisatelj Ivan Potrč.
Leta 1994 je Jevgenij Berzin postal prvi Rus, ki je zmagal na kolesarski Dirki po Italiji. Drugo mesto je zasedel Marco Pantani, tretji pa je bil Španec Miguel Indurain.
Leta 1999 je britanska kraljica Elizabeta trenerja nogometašev Manchester Uniteda Alexa Fergusona povzdignila v viteški stan.
Leta 1999 so enote Kforja prispele na Kosovo.
Leta 2001 je Luiz Felipe Scolari postal novi selektor brazilske nogometne reprezentance, s katero je leto kasneje postal svetovni prvak.
Leta 2002 je slovenska nogometna reprezentanca svetovno prvenstvo končala s porazom proti Paragvaju s 3:1. Edini gol je dal Mile Ačimovič. Čeprav je imela Slovenija večji del igralca več, ji ni uspelo osvojiti prve točke na svetovnih prvenstvih. Kazalo je dobro, saj je Mile Ačimovič v zadnjih sekundah prvega polčasa na desni strani kazenskega prostora preigral paragvajsko obrambo, streljal iz mrtvega kota in matiral Chilaverta.
Leta 2002 so košarkarji Uniona Olimpije v tretji tekmi finala državnega prvenstva v Tivoliju premagali Krko s 83:58 in desetič osvojili naslov državnega prvaka. Jiri Welsh je dosegel 22 točk.
Leta 2003 je Boštjan Buč na atletskem mitingu v Ostravi na Češkem v teku na 3.000 metrov z ovirami s časom 8:16,96 krepko izboljšal svoj državni rekord, ki je še zdaj veljaven.
Leta 2003 je umrl ameriški filmski igralec Eldred Gregory Peck.
Leta 2006 je Italija na svetovnem prvenstvu v nogometu pohod na prvi naslov po letu 1982 začela z zmago z 2:0 proti Gani. Zadela sta Andrea Pirlo in Vicenzo Iaquinta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje