Ljubim te, zeleno, ljubim. Veje in zeleni veter. Ladja na širokem morju, na planini iskri žrebec. Na balkonu ona sanja, v pas se ji lovijo sence, koža in lasje zeleni, oči hladno posrebrene. Ljubim te, zeleno, ljubim. Pod ciganskim svetlim mescem ves čas gledajo stvari jo, nje oči so zanje slepe.
Ljubim te, zeleno, ljubim. Veje in zeleni veter. Ladja na širokem morju, na planini iskri žrebec. Na balkonu ona sanja, v pas se ji lovijo sence, koža in lasje zeleni, oči hladno posrebrene. Ljubim te, zeleno, ljubim. Pod ciganskim svetlim mescem ves čas gledajo stvari jo, nje oči so zanje slepe." je zapisal v znamenito Mesečniško romanco (navajamo prevod Aleša Bergerja) iz omenjene zbirke romanc Garcia Lorca, ki ga je pot iz rodne Andaluzije zanesla po Južni Ameriki, ZDA in Kubi. Foto: EPA
Francoza brata Etienne in Joseph Montgolfier so poskusi z napihnjenimi papirnatimi vrečkami nad kuhinjskim ognjem opogumili, da sta izdelala prvi modelni balon s premerom sto metrov. Narejen je bil iz blaga in podložen s papirjem. Pod njim sta zakurila ogenj iz volne in slame; balon se je dvignil in poletel poltretji kilometer daleč. Ta pionirski polet balona - brez posadke, seveda - se je zgodil na današnji dan pred 231-imi leti v bližini Lyona v Franciji. Foto: BoBo
Ostanki bojišč 2. svetovne vojne v Normandiji. Foto: epa
Sueški prekop je bil zaprt zaradi šestdnevne vojne. Foto: epa
Zlati tempelj v Indiji. Foto: epa
Papeža je v Zagrebu pozdravila velika množica vernikov - mnogi od njih so ga čakali celo noč. Foto: Reuters
Ronald Reagan
V Beli hiši je preživel dva mandata.
Ray Bradbury
Kot pisec znanstvene fantastike ne želim napovedovati prihodnosti, ampak jo včasih preprečiti, je nekoč dejal Ray Bradbury. Foto: Reuters
Podporniki Janeza Janše
Janez Janša, Ivan Črnkovič in Tone Krkovič so bili razglašeni za krive v zadevi Patria, pred sodiščem se je zbrala množica Janševih privržencev.. Foto: BoBo

V svojih delih je udejanil sintezo vplivov medernizma, ljudske poezije, umetne baročne poezije in nadrealističnih teženj, proslavil pa se je z deli Ciganski romancero, Pesnik v New Yorku, Krvava svatba in Dom Bernarde Albe.

Pesnik je v svoji najbolj značilni liriki iskal bistvo 'ciganske duše', kajti 'cigansko je tisto, kar je najvišje, najgloblje in najbolj aristokratsko v moji deželi, pa tudi najznačilnejše določilo in tisto, kar ohranja žar, kri in abecedo andaluzijske in univerzalne resnice.'

Garcia Lorca v domovini ne velja le za enega največjih lirikov 20. stoletja, marveč je tudi simbol nasprotnikov generala Franca, ki so padli v krvavi državljanski vojni. Kot glasen republikanec, homoseksualec in umetnik, ki je pisal o trpljenju marginaliziranih skupin, je bil Lorca poosebitev vsega, čemur so nacionalisti nasprotovali, in primerna tarča njihovega srda. Avgusta 1936, le mesec dni po Francovi vstaji, ki je sprožila vojno, je bil 38-letni pesnik aretiran, zaslišan in odveden pred strelski vod v bližini vasice Víznar. Federico Garcia Lorca se je rodil 5. junija leta 1898 v Fuente Vaquerosu.


Leta 8239 pr. n. št. je skladno z majevskim verovanjem nastal svet.

Leta 1305, po smrti Benedikta XI., je bil za papeža izvoljen Raymond Bertrand de Gout, bordojski nadškof. Raymond se je preimenoval v Klemena V., okronan pa je bil v navzočnosti francoskega kralja Filipa IX. Lepega v Lyonu.

Leta 1718 je bil v Otleyju krščen angleški umetniški mizar Thomas Chippendale. Izdal je zbirko načrtov za pohištvo – Napotki za gospodo in izdelovalce pohištva. Značilnosti angleškega pohištvenega sloga v 18. stoletju so imenovali po njem. Ustvaril je namreč slog, ki je kombinacija francoskega rokokoja in gotskih motivov. Chippendale je umrl 13. novembra 1779 v Londonu. Chippendale se danes imenuje angleški pohištveni slog, za katerega so značilne preproste, funkcionalne oblike sedežnega pohištva in do visokega sijaja zloščen naravni les.

Leta 1741 se je Vitus Jonassen Bering s Kamčatke odpravil raziskovat Aljasko.

Leta 1752 je Benjamin Franklin dokazal, da je strela elektrika.

Leta 1783 je pionir letenja z baloni Ettienne-Jacques de Montgolfier z bratom Josephom-Michelom izdelal prvi balon na vroči zrak.

Leta 1819 se je rodil matematik in astronom John Couch Adams, ki je odkril planet Neptun.

Leta 1849 je Danska postala ustavna monarhija.

Leta 1876 so bile na stoletni razstavi v ameriški Philadelphii prvič na ogled banane, ki so v ZDA takoj postale zelo priljubljene.

Leta 1878 se je v Mehiki rodil revolucionar Francisco (Pancho) Villa.

Leta 1883 je s pariškega vzhodnega kolodvora proti Carigradu odpeljal prvi vlak; končana je bila namreč nepretrgana železniška povezava med Francijo in Bosporjem. Ta prvi mednarodni brzec, pozneje imenovan Orient-ekspres, je imel razkošne spalnike in jedilne vagone z večjim udobjem, kot ga je premogel marsikateri izmed velikih priznanih hotelov. Orient-ekspres je za vožnjo od Pariza do Carigrada sprva potreboval 70 ur.

Leta 1898 se je v Andaluziji rodil španski pesnik Federico Garcia Lorca, ključna osebnost španske pesniške generacije 1927 in simbol nedolžnih žrtev krvave državljanske vojne

Leta 1900 se je v Budimpešti rodil madžarski fizik, ki je najbolj znan po izumu holografa, Dennis Gabor oziroma Gabor Denes.

Leta 1917 se je v Združenih državah Amerike začel nabor vojakov, ki so bili poslani na bojišča 1. svetovne vojne.

Leta 1919 se je v Tokiu rodil japonski dirigent Akeo Vatanabe.

Leta 1928 se je rodil ameriški režiser Tony Richardson. Režiral je filme Tom Jones, Fantom v operi in Hotel New Hampshire.

Leta 1938 se je prezgodaj rodila Marion Chapman, najmanjša dojenčica na svetu, ki je ob rojstvu tehtala le 280 gramov.

Leta 1939 se je rodil kanadski premier Charles Joseph Clark.

Leta 1940 so v ameriškem Akronu prvič predstavili sintetično avtomobilsko gumo.

Leta 1940 so kanadske oblasti razglasile nacistične, fašistične in komunistične organizacije za prepovedane in so zaprle njihove voditelje.

Leta 1942 so Združene države Amerike napovedale vojno Romuniji in Bolgariji.

Leta 1944 so britanski bombniki v pripravah na izkrcanje odvrgli 5.000 ton bomb na nemške položaje v Normandiji.

Leta 1944 je iz Bele krajine začel oddajati Radio OF.

Leta 1944 je italijanski princ Umberto II. Savojski postal regent kraljevine.

Leta 1945 so vrhovni zavezniški komandanti v Nemčiji prevzeli vso oblast.

Leta 1947 je ameriški zunanji minister George Marshall pozval h gospodarski pomoči od vojne opustošeni Evropi.

Leta 1954 so poplave na območju Celja zahtevale 22 smrtnih žrtev.

Leta 1955 so v Ljubljani slovesno odprli Gospodarsko razstavišče.

Leta 1959 je prisegla prva singapurska vlada.

Leta 1959 je Bob Zimmerman diplomiral. Kmalu potem je nastopal po kavarnah na univerzi Minnesota v Minneapolisu, pozneje pa je nastopal v Greenwich Villagu v New Yorku. Takrat pa je že spremenil svoje ime v Bob Dylan (po pesniku Dylanu Thomasu). Pred tem je nekaj časa nastopal pod imenom Elston Gunnn, na klavirju pa ga je spremljal Bobby Vee. Kmalu se je Bob Dylan odločil za samostojno kariero kantavtorja.

Leta 1964 je David Jones s skupino The King Bees posnel prvo ploščo z naslovom Liza Jane, ki jo je izdala založba Vocalion iz Velike Britanije. Manj kot desetletje kasneje je Jones postal zelo znan, a pod drugim imenom. Postal je David Bowie.

Leta 1967 se je začela šestdnevna vojna med Izraelom in arabskimi državami - Egiptom, Jordanijo, Sirijo in Savdsko Arabijo. Vojna je trajala do 10. junija in se je končala z izraelsko zasedbo Gaze, Sinajskega polotoka, zahodnega brega Jordana in Golanske planote.

Leta 1968 je bil med slavjem v Los Angelesu smrtno ranjen senator Robert F.
Kennedy, brat umorjenega ameriškega predsednika Johna F. Kennedyja.
Roberta je Sirhan Sirhan ustrelil v glavo, zaradi česar je senator naslednji dan umrl. Sirhana so obsodili za umor.

Leta 1970 se je rodil alpski smučar Andrej Miklavc. Svojo edino zmago na tekmah za svetovni pokal je dosegel leta 1995 na slalomu v Park Cityju, ko je za stotinko premagal Avstrijca Christiana Mayerja. To je bila tudi njegova edina uvrstitev na stopnice za zmagovalce.

Leta 1971 se je rodil glasbenik in igralec Mark Wahlberg. Mark je nastopal kot pevec in kitarist v skupini Marky Mark and The Funky Bunch. Med drugim pa se je izkazal tudi kot maneken v reklamah za spodnje perilo Calvina Kleina.

Leta 1972 je umrl slovenski dramatik Fedor Gradišnik. Napisal je drame Tat, Sorodna srca in Norec. Poleg tega je napisal mladinsko igro Sirota in roman Institutka.

Leta 1975 so spet odprli Sueški prekop, ki je bil zaprt zaradi šestdnevne vojne.

Leta 1976 je v Idahu počil jez Teton, ki je povzročil milijardo dolarjev škode; umrlo je 14 ljudi.

Leta 1977 je na prodajne police prišel računalnik Apple II.

Leta 1977 je bil izveden državni udar na Sejšelih.

Leta 1977 so košarkarji Portlanda prvič postali zmagovalci Lige NBA, potem ko so v finalu Philadelphio premagali s 4:2 v zmagah. Najkoristnejši igralec finala (MVP) je bil Bill Walton.

Leta 1981 je ameriški center za preprečevanje bolezni poročal o pljučnici, ki je prizadela populacijo gejev v državi. Pozneje so bolezen, ki se povzroča virus HIV, poimenovali aids.

Leta 1983 je Yannick Noah v finalu Odprtega prvenstva Francije v Parizu premagal Matsa Wilandra s 6:2, 7:5, 7:6. Noah je še vedno zadnji Francoz, ki je dvignil pokal mušketirjev. Ljubljenec Roland Garrosa je tisto leto v Parizu izgubil le en niz, za poslastico pa je v finalu ugnal branilca naslova in po Arthurju Ashu postal drugi temnopolti zmagovalec Pariza.

Leta 1984 je indijska premierka Indira Gandi ukazala napad na sikhovski Zlati tempelj.

Leta 1987 je Ted Koppel s svojimi gosti v oddaji Nightline na ABC-TV-ju štiri ure razpravljal o aidsu. To naj bi bila tudi najdaljša oddaja, ki je potekala v živo, pri čemer niso vštete oddaje s politično ali vesoljsko tematiko.

Leta 1995 je bilo prvič doseženo agregatno stanje - Bose-Einsteinov kondenzat.

Leta 1995 je Tomo Mahorič postal trener košarkarskega kluba Interier Krško. Mahorič je bil pri Olimpiji prej pomočnik Zmaga Sagadina, pri Intereiru pa se je izjemno uveljavil in klub popeljal v finale državnega prvenstva.

Leta 1996 so nogometaši SCT Olimpije osvojili pokalni naslov. Na povratni finalni tekmi so proti Primorju igrali 1:1. Prvo tekmo v Ajdovščini je Olimpija dobila z 1:0.

Leta 1999 so italijanskega kolesarja Marca Pantanija izključili z Dirke po Italiji, potem ko so v njegovi krvi našli povečano količino rdečih krvnih telesc. Pantani je moral rožnato majico vodilnega v skupnem seštevku odstopiti Ivanu Gottiju, ki je to izkoristil in nekaj dni kasneje postal zmagovalec Gira.

Leta 2002 je zaradi prevelikega odmerka heroina umrl 50-letni Dee Dee Ramone, soustanovitelj, tekstopisec in basist pank benda Ramones. Napisal je nekaj najbolj znanih singlov skupine (53rd & 3rd, Commando, Rockaway Beach, Poison Heart in druge); bil je tudi pevec, a se je kasneje izpred mikrofona umaknil bratu Joeyu in se raje posvetil baskitari.

Leta 2002 je javnost izvedela za podrobnosti spora med Zlatkom Zahovičem in Srečkom Katancem, tvorcema slovenske nogometne pravljice. Že prej ne preveč zgledni odnosi med Zahovičem in Katancem so se približali vrelišču na tekmi svetovnega prvenstva med Slovenijo in Španijo. Zahovič je vidno jezen zapustil igrišče, potem ko ga je Katanec na začetku drugega polčasa zamenjal z Milenkom Ačimovičem. V slačilnici je po tekmi izbruhnil hud spor, ...

Leta 2002 je začel delovati predhodnik spletnega brskalnika Firefox, natančneje: prva "uradna" različica pod imenom Mozilla Suite. Njen potomec, Firefox, je danes najbolj uporabljan brskalnik med Slovenci.

Leta 2004 je v 95. letu starosti umrl Ronald Reagan, 40. predsednik ZDA, nekdanji guverner Kalifornije in igralec. Reagan se je rodil 6. februarja 1911 v ameriški zvezni državi Illinois. V tridesetih letih se je od tam preselil v Kalifornijo, kjer je postal hollywoodski igralec. Tam je spoznal tudi svoj drugo ženo Nancy. Leta 1962 je stopil v republikansko stranko in štiri leta kasneje postal postal guverner Kalifornije. Guverner je bil kar devet let. Za predsednika je kandidiral dvakrat, leta 1976 neuspešno, štiri leta kasneje pa se je le vselil v Belo hišo, kjer je živel dva mandata.

Leta 2009 je umrl Jeff Hanson, ameriški glasbenik. Rodil se je leta 1978.

Leta 2011 je papež Papež Benedikt XVI. ob vrhuncu svojega dvodnevnega obiska na Hrvaškem daroval mašo v Zagrebu. Kritičen je bil do sekularizacije v Evropi in izpostavil, da je človeško življenje enako vredno od spočetja do smrti. Pozdravilo ga je približno 400.000 vernikov, med njimi tudi številni katoličani iz Slovenije.

Leta 2012 je V starosti 91 let v Los Angelesu umrl ameriški pisec znanstvene fantastike Ray Bradbury, avtor del, kot so Fahrenheit 451, Hudobija je na poti in Marsovske kronike. V svojem najslavnejšem delu, Fahrenheit 451, je leta 1953 opisal družbo prihodnosti, v kateri so knjige prepovedane.(Naslov se nanaša na temperaturo, ob kateri se papir spontano vžge.)

Leta 2013 so bili Janez Janša, Ivan Črnkovič in Tone Krkovič na prvi stopnji razglašeni za krive v zadevi Patria. Sodnica je Janši prisodila dve leti zapora, Črnkoviču in Krkoviču pa po eno leto in 10 mesecev zapora.

Leta 2013 je bila zaradi poskusa samomora hospitalizirana 15-letna hči pokojnega Michaela Jacksona, Paris Jackson.