Kramberger je bil ustreljen 7. junija 1992 okoli 18.45. Foto: MMC RTV SLO
Kramberger je bil ustreljen 7. junija 1992 okoli 18.45. Foto: MMC RTV SLO
Jeruzalem
Križarji so leta 1099 prispeli do mesta, ki so ga napadli 10. junija. Foto: epa
Ludvik XIV.
Ludvik XIV. je bil znan tudi kot Sončni kralj.
Paul Gauguin se je rodil 7. junija leta 1848. Foto: EPA
Polarna postaja Thule
Thule je ustanovil Knut Rassmusen.
Imre Nagy
Imreja Nagyja so leta 1958 usmrtili.
Panamski prekop
Na današnji dan so leta 1914 odprli Panamski prekop.
Benito Mussolini
Mussolini in Pij XI. sta podpisala lateransko pogodbo, s katero je Vatikan postal suverena država.
Dražen Petrović
Dražen Petrović je umrl v prometni nesreči leta 1993. Foto: MMC RTV SLO

Kramberger je bil ustreljen 7. junija 1992 okoli 18.45, ko je na predvolilnem shodu v Jurovskem Dolu predstavljal svoj program za predsednika republike pred volitvami decembra 1992, na katerih so kandidirali še Marko Demšar, Milan Kučan in Jože Pučnik.

Zadet je bil v levo ramo, krogla pa mu je prestrelila eno izmed glavnih žil, zaradi česar je med prevozom v Zdravstveni dom Lenart izkrvavel. Policija je storilca prijela kmalu, dejanje pa je tudi priznal.

Obtožnica, ki jo je spisalo tožilstvo, je takrat 42-letnega Petra Rotarja bremenila, da je Krambergerja ubil z lovsko puško z nameščenim strelnim daljnogledom. Streljal naj bi s svoje nedograjene stanovanjske hiše, z razdalje 63 metrov. Sodna obravnava se je začela 24. avgusta, sodišče pa je sodbo, v kateri je Rotarja obsodilo na devet let zapora, izreklo 31. avgusta. Po pritožbi tožilstva mu je višje sodišče kazen zvišalo na 12 let, toda na koncu jih je odsedel devet.


Drugi dogodki na današnji dan ...

Leta 1099 so križarji prispeli do Jeruzalema, ga 10. junija napadli in 15. junija zasedli.

Leta 1494 so španski in portugalski odposlanci na srečanju v Tordesillasu potrdili razmejitev med imperijema na 46 stopinj in 30 minut zahodno od Greenwicha.

Leta 1502 se je rodil papež Gregor XIII., ki je najbolj znan po tem, da je reformiral koledar. Po njem se koledar, ki je v uporabil od leta 1582, imenuje gregorijanski.

Leta 1654 je bil Ludvik XIV. okronan za francoskega kralja.

Leta 1776 je Richard Henry Lee iz Virginie v kongresu predstavil resolucijo, v kateri je predlagal deklaracijo o neodvisnosti.

Leta 1811 se je na Škotskem rodil porodničar James Young Simpson, ki je prvi uporabil kloroform pri operacijah.

Leta 1832 je zaradi azijske kolere, ki so jo irski priseljenci prinesli v Québec, umrlo okoli 6.000 ljudi.

Leta 1848 se je rodil tretji v nizu velikih začetnikov moderne umetnosti ob van Goghu in Cezannu - Paul Gauguin. Bil je slikar samouk. S slikarstvom se je začel ukvarjati sorazmerno pozno. Najprej se je s slikanjem ukvarjal ljubiteljsko, potem pa pustil službo na borzi in se od leta 1883 posvečal le likovni umetnosti.

Leta 1862 so Velika Britanija in ZDA sklenile sporazum o prizadevanju za odpravo suženjstva po vsem svetu.

Leta 1876 je umrla znamenita francoska pisateljica George Sand s pravim imenom Amandine Aurore Lucie de Dudevant, rojena Dupin. V svojih romanih je kritično opisala takratno ozkosrčno meščansko moralo.

Leta 1879 se je rodil danski polarni raziskovalec Knut Rasmussen. Posvetil se je raziskovanju Grenlandije. Ustanovil je polarno postajo Thule, od koder je v letih od 1912 do 1932 organiziral sedem odprav v notranjost Grenlandije in v kanadsko Arktiko.

Leta 1896 se je rodil ameriški fizik in kemik Robert Mulliken, ki je za svoje delo v kemiji leta 1966 prejel Nobelovo nagrado. Znan je tudi po tem, da je sodeloval pri razvoju atomske bombe.

Leta 1896 se je v Kapsvaru rodil madžarski komunist in politik Imre Nagy, eden izmed voditeljev zadušenega upora leta 1956 na Madžarskem. Sovjetske enote so ga odpeljale v Romunijo, kjer so ga po tajnem postopku 16. junija 1958 usmrtili. Na Madžarskem so ga rehabilitirali leta 1990.

Leta 1905 je Norveška razglasila prekinitev zveze s Švedsko. Norveški parlament je enostransko razglasil neodvisnost od Švedske, danskega princa Karla pa razglasil za norveškega kralja Haakona Sedmega.

Leta 1909 se je v Londonu rodila Jessica Tandy, ameriška igralka, znana po njenem dolgoletnem druženju z Humom Cronyonom, s katerim se je poročila leta 1942. Nastopati je začela s šestnajstimi leti, profesionalni debi pa je doživela v Londonu s predstavo The Rumor leta 1929. Njen filmski repertoar obsega filme, kot so The Desert Fox (1951), The Birds (1963), Cocoon (1985), The Return of Cocoon (1988). Za film Driving Miss Daisy, v katerem je igrala glavno vlogo, je leta 1989 dobila nagrado za najboljšo igralko. Leta 1994 sta Tandyjeva in Cronyn osvojila nagrado tony za življenjske delo v gledališču.

Leta 1914 so odprli Panamski prekop, ki so ga Američani začeli graditi leta 1904, pri gradnji pa je sodelovalo več deset tisoč delavcev. Za gradnjo so porabili 350 milijonov ameriških dolarjev. Do 31. decembra 1999 so s prekopom upravljali Američani, tega dne pa so upravo predali Panamcem. Panamski prekop povezuje Atlantski in Tihi ocean. Z njegovo gradnjo je bila pomorska pot med vzhodno in južno obalo Amerike korenito skrajšana in olajšana, saj ladjam ni bilo več treba pluti okrog viharnega rta Horn.

Prekop ima dva sklopa zapornic na tihooceanski in enega na atlantski strani. Med njima leži Gatúnsko jezero s številnimi otoki. Njegova gladina leži 26 metrov nad morsko, napaja pa ga v ta namen zajezena reka Chagres. Trojne atlantske zapornice (vsaka je visoka 21 m in tehta 745 ton) pri Gatúnu so tako dobro uravnotežene, da za njihovo premikanje zadostuje 30-kilovatni motor.

Leta 1929 je Vatikan s podpisom lateranske pogodbe postal suverena država. Pogodbo sta podpisala papež Pij XI. in v imenu italijanskega kralja Victorja Emanuela III. premier Benito Mussolini.

Leta 1940 se je rodil valižanski pevec Thomas Jones Woodward, bolj znan kot Tom Jones.

Leta 1941 so Nemci iz Slovenske Bistrice odpeljali prvi transport štajerskih Slovencev v Srbijo.

Leta 1942 se je končala bitka za Midway, ki je v drugi svetovni vojni predstavljala prelomnico. Japonci so doživeli svoj prvi poraz na morju v zgodovini. Njihova dolga, veličastna pomorska ofenziva je bila s tem končana.

Leta 1948 je Edvard Beneš odstopil z mesta češkoslovaškega predsednika, da mu ne bi bilo treba podpisati komunistične ustave.

Leta 1952 se je rodil severnoirski igralec Liam Neeson. Med drugim je igral v filmih Gangs of New York, Schindler’s List, Suspect, The Phantom Menace, Rob Roy, Michael Collins, Excalibur in The Mission.

Leta 1958 se je rodil igralec in pevec Prince Rogers Nelson, bolj znan kot Prince. Leta 1984 je posnel album Purple Rain, ki je postal eden izmed največjih uspešnic 80. let prejšnjega stoletja. Leta 1985 je pesem Purple Rain in sam album osvojil tri nagrade grammy.

Leta 1965 je vrhovno zvezno sodišče ZDA v zadevi Griswold proti Connecticutu razsodilo, da so vsi zakoni, ki preprečujejo kontracepcijo neustavni, saj kršijo pravico do zasebnosti.

Leta 1969 je umrl slovenski pisatelj Josip Ribičič.

Leta 1974 se je rodil indijski teniški igralec Mahesh Bhupathi, ki velja za enega najboljših igralcev igre dvojic na svetu. Med moškimi pari je z rojakom Leandrom Paesom dobil tri turnirje za grand slam (OP Francije 1999 in 2001, Wimbledon 1999). Pri mešanih parih ima kar 6 naslovov za grand slam, vsakič z drugo partnerico.

Leta 1975 so Združene države Amerike opustile še zadnje letalsko oporišče, ki so ga imele na Tajvanu.

Leta 1975 se je rodil ameriški košarkar Allen Iverson. Leta 1996 so ga na naboru Lige NBA izbrali Philadelphia 76'ersi. Že v svoji prvi sezoni je imel povprečje kar 23,5 točke na tekmo, postal je novinec leta. Štirikrat je bil najboljši strelec lige (1999, 2001, 2002 in 2005). Z izjemnimi igrami je leta 2001 popeljal Philadelphio vse do finala.

Leta 1980 je umrl ameriški pisatelj Henry Miller, ki je pisal romane predvsem v naturalistični tehniki z močno poudarjeno spolnostjo. V svojih delih je neprikrito prikazoval tabuizirana področja življenja kot protest zoper okorelost in konvencije. Njegova najpomembnejša dela so Rakov povratnik, Kozorogov povratnik, Sexsus, Pleksus in Neksus. Rodil se je 26. decembra 1891 v New Yorku.

Leta 1981 so izraelska letala uničila iraški jedrski reaktor Osirak.

Leta 1981 se je rodila ruska teniška igralka Ana Kurnikova. Precej bolj kot po svojih teniških dosežkih je znana po manekenski karieri in pojavljanju v rumenih medijih.

Leta 1992 je bil v Jurovskem Dolu pri Lenartu v še vedno neraziskanem atentatu umorjen Ivan Kramberger, posebnež in dobrotnik iz Negove.

Leta 1993 so v Clevelandu, Ohio, postavili temelje za gradnjo dvorane Rock'n'Roll Hall of Fame.

Leta 1993 je v prometni nesreči na avtocesti blizu Ingolstadta umrl eden najboljših evropskih košarkarjev vseh časov Dražen Petrović.

Leta 1998 je Marco Pantani dobil 81. kolesarsko Dirko po Italiji. Italijan je imel minuto in 33 sekund prednosti pred Rusom Pavlom Tonkovom, tretje mesto pa je zasedel še en Italijan Giuseppe Guerini, ki je zaostal šest minut in 51 sekund. Pantani si je edino zmago na Giru zagotovil v treh gorskih etapah v Dolomitih, kjer je 'deklasiral' tekmece. Presenetljivo dobro se je odrezal tudi v predzadnji etapi, ko je v kronometru odbil napad Tonkova.

Leta 1998 so rokometaši Švedske v finalu evropskega prvenstva v Bolzanu premagali Španijo s 25:23 (15:9). Z ostro obrambo in učinkovitim napadom, blestel je Ljubomir Vranjes (6 golov), so si Švedi že v prvem polčasu nabrali šest zadetkov prednosti, ki so jo znali zadržati in se še drugič veselili naslova najboljše ekipe na stari celini.

Leta 2003 se je slovenska nogometna reprezentanca v kvalifikacijski tekmi za nastop na evropskem prvenstvu leta 2004 v Antalyii z Izraelom razšla brez zadetkov. Varovanci selektorja Bojana Prašnikarja so na gostovanju v Antalyii v Turčiji, kjer so jih zaradi napetih političnih razmer morali gostiti Izraelci, osvojili pomembno točko v boju za 2. mesto v skupini, a so z igro razočarali. Izpeljali niso niti ene nevarne akcije in naredili veliko napak.