Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sporočila, da so jo japonske oblasti obvestile o izrednih razmerah najnižje stopnje v jedrski elektrarni Onagava v prefekturi Mijagi. Podrobnosti za zdaj še niso znane. "Izredne razmere so razglasili zaradi povečanje stopnje radioaktivnega sevanja, ki presega normalne vrednosti v okolici elektrarne. Japonske oblasti iščejo izvor radiacije," je sporočila agencija ZN-a.
V petek je v stavbi za turbino enega izmed reaktorjev izbruhnil požar, ki so ga pogasili. V drugem reaktorju so poročali o iztekanju vode. Japonska agencija za jedrsko energijo je sporočila, da hladilni sistemi v vseh treh reaktorjih v jedrski elektrarni, ki so se avtomatično ugasnili po potresu in cunamiju, delujejo in da je povečanje radioaktivnosti v okolici morda posledica uhajanja iz jedrske elektrarne Fukušima 1.
V Tokai 2 ne delajo generatorji
Težave s hlajenjem imajo tudi v jedrski elektrarni Tokai 2 južno od Fukušime, kjer ne delajo trije generatorji za hlajenje. Elektrarna Tokai, ki obratuje od leta 1978, se je sicer po petkovem potresu samodejno ustavila. Pristojni so zatrdili, da rezervni sistem hlajenja deluje. Dodatna črpalka deluje in hladi reaktor, je povedal tiskovni predstavnik elektrarne.
Ustavitev hladilnega sistema
V jedrski elektrarni Fukušima 1 imajo podobne težave kot s prvim tudi z drugim od skupno šestih reaktorjev elektrarne Fukušima 1, to je ustavitev delovanja hladilnega sistema, zaradi česar se v stavbi reaktorja nabira vodik in se povečuje pritisk v reaktorju. Japonski tehniki si prizadevajo, da bi pritisk v tem reaktorju znižali in tako preprečili morebitno podobno napako in eksplozijo, ki se je na enem izmed reaktorjev že zgodila v soboto.
Vabljeni k branju:
- Foto: Podobe Japonske v ruševinah
- Napaka na sistemu za črpanje vode kriva za eksplozijo v Fukušimi 1
- Potres je skrajšal dan in premaknil Zemljino os
- V Minamisanriku pogrešajo 10.000 ljudi, več kot polovico prebivalstva
- "Fukušime 1 ne moremo primerjati s černobilsko nesrečo"
- V Kaliforniji pod visokimi valovi umrl moški
- "Največ žrtev bo zahteval cunami"
- Foto: Najhujši potresi v zadnjem desetletju
- Kljub skrbnemu opazovanju se potresov ne da napovedati
Tehniki skušajo znižati pritisk
"Obstaja nevarnost eksplozije v reaktorju številka tri," je povedal tiskovni predstavnik japonske vlade Jukio Edano in poudaril, da reaktor lahko zdrži eksplozijo, kot se je to v soboto zgodilo z reaktorjem številka ena. Povedal je še, da je mogoče, da je v dveh reaktorjih v Fukušimi prišlo do taljenja radioaktivnih snovi, zato zdaj skušajo zmanjšati pritisk in omogočiti dotok vode za hlajenje.
Edano je pojasnil je, da taljenja ne morejo z gotovostjo potrditi, saj se dogaja v notranjosti reaktorja in zadeve ne morejo neposredno preveriti. Menijo pa, da je taljenje sredice mogoče, zato ravnajo v skladu s to hipotezo.
BBC je poročal, da bi bila lahko nesreča na reaktorju 3 veliko nevarnejša kot na drugih reaktorjih, saj sta v njem tako plutonij kot uran, medtem ko je v drugih le uran. Popolna stalitev sredice reaktorja oziroma odpoved vseh sistemov hlajenja v elektrarni bi lahko privedla do sproščanja urana in drugih nevarnih snovi v okolje.
Radioaktivno sevanje preseglo predpisano raven
Zaradi pritiska se je na območju znova povečalo radioaktivno sevanje, ki je pred nekaj urami že preseglo predpisano varnostno raven. Japonske oblasti zagotavljajo, da gre za nadzorovan izpust plinov, med njimi tudi radioaktivnih, z namenom zmanjševanja pritiska, in da presežena vrednost še ne pomeni neposredne nevarnosti za zdravje ljudi. Kljub temu so izpostavljenost povečanemu sevanju v bližnji bolnišnici potrdili pri 15 ljudeh, iz 20-kilometrskega območja v okolici nuklearke pa so oblasti že evakuirale več kot 170.000 ljudi.
V elektrarni, ki leži 250 kilometrov severno od Tokia, so imeli težave s hlajenjem že po potresu v petek, v soboto pa je odjeknila eksplozija, ki sicer ni poškodovala samega reaktorja. Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sporočila, da je bila v eksploziji uničena zunanja stavba reaktorja, medtem ko naj bi sam reaktor ostal nepoškodovan, ter da je v sobotni eksploziji umrl tehnik, še enajst ljudi pa je bilo poškodovanih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje