Avgusta in septembra se v zraku poveča koncentracija cvetnega prahu pelinolistne ambrozije, ki povzroča seneni nahod, zato so strokovne službe kmetijskega ministrstva izdale opozorilo lastnikom zemljišč, da začnejo odstranjevati ambrozijo takoj, ko jo opazijo.
V zadnjih dveh letih je fitosanitarna inšpekcija ambrozijo potrdila na več sto lokacijah - največ prijav rastišč je bilo v upravnih območjih Murske Sobote, Maribora in Novega mesta.
Zatiranje ambrozije je obvezno
Obvezno zatiranje pelinolistne ambrozije so sprejeli v več državah srednje in vzhodne Evrope, a se je ne da več izkoreniniti, je pa treba zadrževati njeno širjenje v predele, kjer še ni vsesplošno prisotna, in jo zatirati, da množično ne cveti, semeni in povzroča škode, opozarjajo na ministrstvu.
Tudi v Sloveniji velja odredba, ki imetnikom zemljišč nalaga izvajanje ukrepov obvladovanja ambrozije - kadar raste v manjših združbah v naseljih in vrtovih, je najbolj učinkovito puljenje celih rastlin, sicer pa večkratna košnja ali mulčenje še pred njenim cvetenjem. Še vedno ni prepozno za njeno odstranjevanje, saj večinoma še ne tvori semen, s katerimi se sicer razmnožuje, pravijo na ministrstvu.
Naseli se zelo hitro
Ambrozija je sicer nezahtevna rastlina in se hitro naseli na neporaščenih tleh, kot so nasuta zemljišča, trajne in začasne deponije, degradirana območja, drenažni kanali - torej na nekmetijskih zemljiščih, njihovi lastniki pa morajo tudi v tem primeru poskrbeti za njeno zatiranje.
O težavah z ambrozijo so poročali tudi v TV Dnevniku, prispevek Matije Mastnaka si lahko ogledate tudi v priloženem videoposnetku na desni strani!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje