Z Zakonom o poroštvih RS za zagotavljanja finančne stabilnosti v območju evra se vzpostavlja pravna podlaga za sodelovanje naše države v mehanizmu za zagotavljanje finančne pomoči, če poleg Grčije še katera izmed držav z evrom ne bi mogla pridobiti zadostnih finančnih sredstev na trgu.
A v omenjenih poslanskih skupinah nasprotujejo najprej znesku, saj, kot pravijo, zakon predvideva izdajo poroštev, ki so skoraj enaka četrtini državnega proračuna in presegajo finančne kapacitete države. Moti pa jih tudi način izdajanja poroštev, saj je "do zdaj za izdajo vsakega odobrenega poroštva, čeprav so bili zneski deset- in večkrat nižji, DZ sprejel poseben zakon, v katerem so bili natančno opredeljeni pogoji izdaje in koriščenja poroštva". "Ta zakon, ki bo predmet presoje ustavnega sodišča, pa v celoti eliminira zakonodajno in nadzorno vlogo DZ-ja in vse odločitve prepušča vladi," navajajo.
Slovenija s tem zakonom daje poroštva za odpravo finančnih težav državam, ki imajo precej višji standard kot Slovenija, obenem pa niso sprejele učinkovitih ukrepov za preprečitev ali odpravo krize, še dodajajo.
"Ustavno sodišče naj zakon razveljavi"
Opozarjajo, da je koalicija obenem že sprejela zakon, s katerim je odobrila 400 milijonov evrov posojila Grčiji. Obstaja pa verjetnost, da ta denar ne bo vrnjen, menijo.
Zakon je po njihovih besedah tudi v nasprotju z ustavo, z zakonom o poroštvu za evropski mehanizem, pa tudi v neskladju z določbami zakonov, ki urejajo področje javnih financ, ter z zakonom o izvrševanju proračuna za leto 2010.
Ustavnemu sodišču v opozicijskih poslanskih skupinah predlagajo, da zakon razveljavi, do končne odločitve pa zadrži tudi njegovo izvrševanje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje