Predsednik SD-ja Borut Pahor je pogoj predsednika DeSUS-a Karla Erjavca, da tudi v prihodnji vladi ostane obrambni minister, zavrnil, zaradi česar je Erjavec do nadaljnjega prekinil pogajanja o koaliciji. Pojasnil je, da so pogajanja začasno prekinili zaradi neenakopravnega položaja njegove stranke v pogajanjih.
Pahor je zagotovil, da bodo pogovori tekli naprej, saj si želi sestaviti vlado. Je pa pozval Erjavca, da razmisli, ali ga zanima kakšno drugo ministrstvo. Po besedah Pahorja, Erjavec to možnost za zdaj zavrača, pogovorov z SLS-om pa ne namerava obuditi. Čeprav Pahor pričakuje, da bodo zaplet rešili, dopušča možnost, da DeSUS-a v novi koaliciji ne bo. Da se lahko zgodi, da DeSUS-a ne bo v novi vladi, je dejal tudi Erjavec. Dodal je, da pričakujejo drugačen način pogajanj in dogovarjanja ter "če gredo pogajanja v takšno smer, da so postavljeni ultimati, potem nima smisla, da se pogajamo naprej".
Erjavec je komentiral tudi možnost manjšinjske vlade, ki bi jo, če pogajanja z DeSUS-om propadejo, z levim trojčkom lahko sestavil Pahor. Med drugim je dejal, da bi bilo to neodgovorno, zlasti v težkih kriznih časih ob recesiji. Kot je še zatrdil, je prav DeSUS tista stranka, ki bi prihodnji vladi lahko dala trdnost.
DeSUS o prihodnosti v ponedeljek
Stranka se bo o tem, kako naprej, pogovarjala v ponedeljek, ko bo zasedal izvršni odbor stranke. Erjavec je še pojasnil, da je stališče stranke, da obdži položaje, ki jih že ima, in da je stranka enotna.
Rezman: Ministrstvo za obrambo pogoj Erjavca, ne stranke
Poslanec DeSUS-a Vili Rezman, kateremu je Erjavec prepustil obveščanje medijev, pa je pojasnil, da sta Pahor in Erjavec ugotovila, da so še težave, ki jih je treba razrešiti, in da gre za težave, o katerih se morajo pogovoriti vsi štirje predsedniki morebitnih koalicijskih strank.
Rezman je ob tem izpostavil tudi zavrnitev Karla Erjavca kot kandidata za obrambnega ministra, kar najbolj zavračajo v LDS-u in Zaresu. "Mi pa sodimo, da se pogajanja ne morejo začeti z izključevanjem in ultimati, ampak na ta način, da se najprej ponudijo kadri v razmislek in se potem poskuša doseči konsenz," je dejal Rezman. Dodal je, da je obrambno ministrstvo sicer pogoj za Karla Erjavca, za stranko pa ne, saj se bolj zavzemajo za pomembne položaje na ministrstvu za zdravje in ministrstvu za delo. Poleg tega nasprotujejo predlogu, da bi minister za zdravje postal Borut Miklavčič, svoj predlog pa imajo tudi za ministra za okolje.
V DeSUS-u tako čakajo na novo povabilo Boruta Pahorja. Rezman je poudaril še, da se je stranka za vstop v koalicijo že izrekla in da te odločitve organov stranke ne more preklicati ne predsednik ne poslanska skupina.
Pahor: Brez zapletov ne bo šlo
Da pogajanja ne bodo minila brez zapletov, je že v sredo poudaril najverjetnejši mandatar Borut Pahor. Ker se je SLS v ponedeljek odločil, da ga v koaliciji ne bo, bo DeSUS najverjetneje skušal kar najbolje izkoristiti nastali položaj.
Želje v imenu LDS-a bo popoldne Pahorju predstavila tudi Katarina Kresal. Kot je znano, naj bi v LDS-u želeli ministrstvi za pravosodje in zunanje zadeve. LDS in Zares današnjega zapleta sicer ne nameravata komentirati, saj se o vstopu v koalicijo pogaja le Pahor.
Ana Mušič
ana.music@rtvslo.si
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje