Foto:
Foto:

Na loki pri grajskem mlinu je bila kmečka veselica oziroma gauda, otroci pa so se na posebno urejenem prostoru za grajsko kaščo lahko pomerili v igrah in turnirju, otroških delavnicah in lutkovnih ustvarjalnicah.

Na različnih prizoriščih je bilo ves dan prisotnih okrog 300 likov tedanjega časa, obiskovalci pa so si pod mentorstvom mojstrov stare obrti lahko sami izdelali lončarski ali pletarski izdelek, glasbilo ali medeno srce.

Obiskovalci devetega Erazmovega viteškega turnirja so lahko dejavno sodelovali na različnih prireditvah. Streljali so z lokom, se mečevali ali pa se udeležili tekmovanja v rezanju kraškega pršuta. Organizatorji so tudi letos pripravili tradicionalno srednjeveško pojedino z jedmi, pripravljenimi po starodavnih receptih.

Za oglede sta bila ves dan odprta Predjamski grad in grajska tiskarna Mojstra Janeza. V cerkvici Žalostne Matere Božje, ki jo je leta 1449 posvetil tedanji tržaški škof in poznejši papež Pij II, pa so bile ves dan na ogled znamenite freske. Na vaškem trgu pri Erazmovi lipi, kjer je bila srednjeveška rustikalna tržnica z delavnicami mojstrov domače obrti, so svoje urjenje pokazali mečevalci in strelci z lokom, na ogled pa je bila tudi razstava orožja.

Z dogajanjem v Predjami so želeli organizatorji pozornost gostov usmeriti tudi na opremo, obleke in orožje nastopajočih, na bobne, vozove za glasbo in igre, na okrašen prireditveni prostor, zastave in grbe. Turnir je bil v celoti pripravljen po dokumentiranih vzorih iz 16. stoletja. Predjamski grad je današnjo podobo namreč dobil leta 1583, ko je bil dograjen vhodni renesančni stolp.

Pri izvedbi turnirja je organizatorjem pomagalo Društvo ljubiteljev srednjega veka in zgodnje renesanse Erazmovi gradniki, ki se ukvarja z oživljanjem renesančne kulture, šeg in zgodovinskih dogodkov, kot sestavnega dela slovenske kulturne dediščine.