Projekt, ki sta ga skupaj izpeljala zveza potrošnikov in urad za varstvo potrošnikov, je trajal od konca januarja 2008 do januarja letos, ministrstvo za gospodarstvo pa naj bi ga podelilo neposredno brez javnega razpisa. V komisiji so potrdili, da preučujejo Precenimo cene. "Prijavo smo prejeli 25. novembra lani, za relevantno dokumentacijo smo zaprosili ministrstvo za gospodarstvo. To smo od njih že prejeli in jo zdaj preučujemo," so navedli v komisiji. Ob tem so dodali, da v postopku niso zaslišali nikogar, saj komisija ni preiskovalni organ, več informacij pa zaradi zaščite interesov preiskave niso podali.
V Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so povedali, da so jih o zadevi obvestili mediji. "Na ZPS-ju ne vemo, za kakšno koruptivno dejanje naj bi šlo. Pogodba je bila sklenjena v skladu z veljavno zakonodajo, program projekta je bil realiziran v celoti, doseženi so bili zastavljeni cilji," so navedli. Enako so zatrdili na ministrstvu za gospodarstvo.
V ZPS-ju so spomnili še, da je Mednarodni inštitut za potrošniške raziskave, ki ga kot ZPS vodi Breda Kutin, v letu 2008 za projekt dobil 210.000 evrov, lani pa 166.592 evrov (brez DDV-ja).
Projekta Precenimo cene ne bo več
Na ministrstvu za gospodarstvo so pojasnili, da letos projekta Precenimo cene v dozdajšnji obliki ne bodo nadaljevali. V okviru razpoložljivih sredstev urada za varstvo potrošnikov za letošnje leto bodo pripravili javni razpis za izvajanje javne službe obveščanja in izobraževanja potrošnikov na področju finančnih storitev, na katerega se bodo potrošniške organizacije lahko prijavile. "Razpis je pripravljen in v zaključni fazi," so navedli.
V ZPS-ju so nad odločitvijo o nenadaljevanju projekta razočarani. "Prepričani smo, da je škoda, da projekta ne moremo nadaljevati, saj smo z neformalnim nadziranjem cen neposredno prispevali k umirjanju cen na našem trgu. Brez tovrstnega nadzora lahko kmalu pričakujemo zviševanje cen, kar se že kaže s podražitvami komunalnih storitev. Tako bodo lahko zelo hitro izničena prizadevanja sindikatov za dvig minimalne plače," so zapisali.
35 popisov cen v Sloveniji
ZPS je v okviru projekta Precenimo cene v Sloveniji izvedel 35 popisov cen, 19 testov, večinoma prehranskih izdelkov, in tri tržne preglede s poudarkom na analizi označevanja. ZPS je spremljal cene 74 skupin izdelkov in ob vsakem popisu vnesel približno 2.000 informacij o cenah izdelkov oz. storitev v njihovem naboru. O dejavnostih v sklopu projekta so poročali na rednih novinarskih konferencah, vzpostavili pa so tudi spletni portal www.precenimocene.si.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje