Ločeno se je sešel najprej z visokimi predstavniki misije ZN-a v Prištini (Unmik), potem pa še s kosovskim predsednikom Ibrahimom Rugovo.
Sogovornikom je predstavil svoj načrt o rešitvi statusa pokrajine, ki ob izpolnitvi določenih pogojev predvideva samostojnost. Ob tem je poudaril pomen zaščite in avtonomije za srbsko manjšino ter njihovih verskih in drugih objektov.
Unmik ceni prizadevanja
Po besedah Drnovškovega svetovalca Iva Vajgla je predsednika sprejel visoki predstavnik Unmika Jean Dussord s sodelavci in dejal, da cenijo prispevek Slovenije k naporom mednarodne skupnosti za stabilizacijo Kosova. Poudaril je tudi, da bodo pogajanja o nadaljnjem statusu zahtevala veliko stopnjo pripravljenosti in kompromisov z vseh strani.
Drnovšek in Rugova sta se srečala nekoliko pozneje in med drugim poudarila, da je sodelovanje med Slovenijo in Kosovom zelo razvito, o čemer poročajo pozitivne izkušnje slovenskih predstavnikov v mednarodni upravi Kosova in prisotnosti slovenskega gospodarstva v pokrajini.
Obisk sakralnih objektov
Predsednik je bil na Kosovu gost srbske pravoslavne cerkve in je obiskal nekatere verske in druge zgodovinske pravoslavne objekte, ki naj bi, kot je predlagal, dobili posebno mednarodno zaščito. Med njimi so Pečka patriarhija ter srbska pravoslavna samostana Gračanica in Dečani, ki bi skupaj s katedralo v Prizrenu in samostanom Banja po Drnovškovem predlogu pridobili eksteritorialni status.
Okoli teh objektov bi s pomočjo mednarodne skupnosti zgradili naselja za srbske begunce, ki se ne morejo vrniti na svoje domove. Omenjena območja bi kasneje vključili v pravni sistem Srbije.
Neoodobravanje načrta
Drnovškov načrt, ki predvideva pogojno neodvisnost Kosova, je vzbudil hude odzive srbske strani, zadovoljni niso niti v Prištini. Tokratni obisk še ni povzročil odzivov ne ene ne druge strani. Eden izmed razlogov naj bi bil ta, da je za Kosovo predvidenih veliko možnih scenarijev, drugi pa ta, da se ne ve več, ali je Drnovškov načrt še smiseln, saj scenarij ZN-a ne predvideva spremembe meja pokrajine.
Razglašeni domači politiki?
Kot je znano, so Drnovšku obisk Kosova odsvetovali na slovenskem zunanjem ministrstvu, saj po njihovem mnenju tam trenutno ni nobenega dovolj visokega predstavnika Unmik, s katerim bi se lahko srečal. Obisk prav tako ni bil usklajen z uradnim Beogradom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje