V pokrajini naj namreč ne bi bilo nobenega dovolj visokega predstavnika misije Združenih narodov na Kosovu (Unmik). Drnovšek je že dejal, da nasveta MZZ-ja ne namerava upoštevati in bo na Kosovo vseeno odpotoval.
Obisk verskih in zgodovinskih objektov
Predsednik se je za obisk na Kosovu dogovoril z vrhom srbske pravoslavne cerkve. V Prištini naj bi se po napovedih srečal tudi z visokimi predstavniki Unmika. Na uradu predsednika so še potrdili, da ga bo na Kosovo spremljal tudi svetovalec za mednarodne odnose Ivo Vajgl.
Drnovšek naj bi na Kosovu obiskal tiste pravoslavne verske in zgodovinske objekte, ki naj bi, kot je predlagal, dobili posebno mednarodno zaščito. Obiskal bo Pečko patriarhijo in srbska pravoslavna samostana Gračanico in Dečane, ki bi skupaj s katedralo v Prizrenu in samostanom Banja po Drnovškovem predlogu pridobii eksteritorialni status.
Okoli teh objektov bi s pomočjo mednarodne skupnosti zgradili naselja za srbske begunce, ki se ne morejo vrniti na svoje domove. Omenjena območja bi kasneje vključili v pravni sistem Srbije.
Drnovšek se je konec oktobra zavzel za neodvisnost Kosova, s čimer je razjezil srbsko stran, ki je odpovedala njegov že potrjen obisk v Beogradu. Srbski politični vrh je ob tem po večini komentiral, da gre za neprimerno vmešavanje v notranje zadeve SČG-ja.
Drnovšek bi moral po njihovem mnenju spoštovati jasna mednarodna načela o nedotakljivosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti demokratičnih držav.
Kosovska vlada hoče več
Drnovšek večkrat branil načrt
Drnovšek je po burni reakciji predvsem na srbski strani večkrat pojasnjeval namen svojega načrta. Po njegovih besedah naj bi bil njegov predlog najbližji skupni imenovalec obeh strani in v zagovor še dejal, da gre za povsem legitimen prispevek Slovenije k reševanju tega problema.
Pogovori o statusu Kosova
Začenjajo pa se tudi pogovori o prihodnjem statusu Kosova. Pogajanja bodo potekala pod vodstvom nekdanjega finskega predsednika Marttija Ahtisaarija, ki ga je na to mesto imenoval generalni sekretar ZN-a Kofi Annan, uradno pa potrdil tudi že varnostni svet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje