V zunajparlamentarni stranki se zavedajo, da je družinski zakonik za urejanje odnosov v družini zelo pomemben, in dodajajo, da večinska javnost predlogu družinske zakonodaje, ki med drugim izenačuje istospolne partnerske zveze z zakonsko zvezo med moškim in žensko, ni naklonjena. "Raziskave kažejo, da kar okrog 70 odstotkov Slovencev nasprotuje redifiniciji družine, kot je zapisana v novem zakoniku," v javnem pismu vladi pišejo v Novi Sloveniji. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve po njihovem prepričanju ni predložilo nobenih strokovnih podlag, ki bi potrjevale trditve predlagatelja, da zakonik brani pravice otrok.
Predlog po prepričanju NSi-ja ne brani pravic otrok, ampak jih obravnava kot predmet, "ki si ga lahko nekdo izbojuje pod krinko enakih pravic". O trditvah pristojnega ministrstva, da se s predlogom družinske zakonodaje uveljavlja odločba ustavnega sodišča o redifiniciji družine, pa pravijo, da so zavajujoče. "Ustavno sodišče je odločalo le v točki, ki se nanaša na dedovanje oziroma urejanje lastniških razmerij, kamor pa pravice do posvojitve otrok zagotovo ne sodijo," pišejo v javnem pismu vladi in dodajajo, da bi bilo te odločbe mogoče uresničiti s spremembo zakona o registraciji istospolnih skupnosti.
"Predlog razdvaja Slovence in ponižuje družino"
Predsednica NSi-ja Ljudmila Novak od vlade pričakuje, da bo sprejela več pozitivnih ukrepov, ki bodo mladim omogočali lažje odločanje za zakon in družino, "ki edina lahko zagotavlja obstoj naroda". Tako od vlade pričakuje, da bo zavrnila predlagani družinski zakonik, ki po mnenju NSi-ja ne prinaša napredka pri zaščiti družine, "pač pa razdvaja Slovence in ponižuje družino". Če bo družinski zakonik vlada potrdila v nespremenjeni obliki in ga bo nato sprejel tudi DZ, bodo v NSi-ju skupaj s civilno družbo, kot so že napovedali, začeli zbirati podpise za referendum.
Razprava burna že vse od predstavitve predloga v javnosti
Predlog družinskega zakonika vse od predstavitve v javnosti konec septembra dviga veliko prahu. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve naj bi nespremenjen predlog zakonika na vlado poslalo še ta mesec, kar je prav zaradi določila o izenačitvi istospolne skupnosti z drugimi družinskimi skupnostmi in možnosti posvojitve otrok istospolnih skupnosti povzročilo veliko nasporotovanj.
Kot smo pisali, je Civilna iniciativa za družino in otrokove pravice pod vodstvom Aleša Primca na začetku meseca zbrala več kot 15.000 podpisov v podporo pravicam otrok in hkrati kot izraz nasprotovanja predlogu družinskega zakonika. O družinskem zakoniku se je izrekel tudi novoimenovani ljubljanski nadškof Anton Stres, po mnenju katerega bi bilo neodgovorno, če bi vlada družinski zakonik sprejela v takšni obliki.
Ob tem je Roman Kuhar z Mirovnega inštituta spomnil na drugo plat zgodbe. V vseh razpravah o družinskem zakoniku po njegovih besedah nihče izmed nasprotnikov ni odgovoril na vprašanje, kaj narediti s tistimi otroki, ki že zdaj živijo v istospolno usmerjenih družinah. Prav to problematiko je v MMC-jevi klepetalnici izpostavil tudi aktivist za pravice homoseksualcev Mitja Blažič. "Gre predvsem za to, da se otrokom, ki danes že živijo v istospolnih družinah, zagotovi enake pravice, skrb in varstvo, kot jih imajo otroci v drugih družinskih ureditvah. Po najbolj konservativnih ocenah je v Sloveniji takšnih otrok vsaj 100," je opozoril Blažič in dodal, da čez 10 let posvojitev v istospolno družino "ne bo več nič posebnega".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje