Glasovanje o vetu je zahtevala interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Foto: MMC RTV SLO
Glasovanje o vetu je zahtevala interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Foto: MMC RTV SLO
Državni svetniki bi radi, da bi se preplačani DDV začel obračunavati prej. Foto: MMC RTV SLO

Svetniki so veto glede jamstvene sheme izglasovali zato, ker od vlade zahtevajo, da med gospodarske subjekte, za katere država lahko izda jamstvo, uvrsti tudi zadruge. Glasovanje o vetu je zahtevala interesna skupina kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Predstavnik kmetov Peter Vrisk je opozoril, da je dejstvo, da vlada v jamstveno shemo ni vključila zadrug, protipravno, protiustavno in protievropsko.

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Helena Kamnar je svetnike pozvala, naj ne ustavijo tega izjemno potrebnega zakona, saj bi izglasovanje veta pomenilo najmanj dvomesečen zamik uveljavljanja zakona. Namesto tega je vlada predlagala, da se problematika premagovanja krize v kmetijstvu obravnava posebej, v okviru tretjega svežnja protikriznih ukrepov.

Proti vetu tudi Kavčič
Proti vetu je bil tudi predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, ki je dejal, da kmetijstvo in zadruge niso ena in ista stvar. Da naj glasujejo proti, je svetnike pozvala tudi članica interesne skupine delojemalcev Lidija Jerkič. "Da ne bi imeli čez nekaj mesecev slabe vesti, ko bodo podjetja propadala." Ob tem je spomnila, da so še druge možnosti, na primer sprememba zakona ali ustavna presoja. Član interesne skupine lokalnih skupnosti Jože Korže pa je po drugi strani menil, da je zakon diskriminatoren do dela gospodarstva in da se zadruge podcenjujejo.

Državni zbor je zakon o jamstveni shemi sprejel 27. marca, zdaj pa bo moral o zakonu glasovati znova. Tokrat bo za potrditev zakona potrebna večina vseh poslancev.

Novo glasovanje tudi o DDV-ju
Državni svetniki se ne strinjajo niti z novelo zakona o davku na dodano vrednost (DDV), s katerim se skrajšuje rok za vračilo preplačanega DDV-ja, saj nasprotujejo temu, da bi začel veljati šele prvega januarja prihodnje leto.

Po noveli zakona, ki jo je DZ sprejel v torek, bo ukrep namreč veljal za davčne obračune, oddane po 31. decembru letos. Devet državnih svetnikov je ob tem opozorilo, da se s takim datumom namen zakona popolnoma izniči. Prvopodpisani pod zahtevo za izglasovanje odložilnega veta Bogomir Vnučec pa je vlado opozoril, da se med krizo tako ne dela. Kot verjame, bi gospodarski subjekti lahko poslovali boljše in bi bila likvidnost večja, če bi zakon začel veljati takoj.

Kamnarjeva pa je svetnike pozvala, naj veta ne podprejo, češ da ni prostora za zmanjševanje davčnih virov, ker bi s tem lahko resno ogrozili kredibilnost države, s previsokim javnofinančnim primanjkljajem pa tudi dolgoročno vzdržnost javnih financ.

A. M./S. Z.