"Ali si državljanke in državljani Slovenije res zaslužimo javni zdravstveni sistem, v katerem je 120.000 sodržavljank in sodržavljanov brez osebnega zdravnika, z nedopustnimi čakalnimi vrstami ter nezadovoljnimi bolniki in zdravniki? Fides v takem javnem zdravstvenem sistemu zdravnikov in zobozdravnikov ne vidi več," so zapisali v sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov.
V Fidesu so dodali, da so bili vsa leta glavni zagovornik javnega zdravstvenega sistema in da so skupaj z drugimi zdravniškimi organizacijami politiko in družbo opozarjali na posledice monopolnega položaja zdravstvene blagajne (ZZZS) in enotnega plačnega sistema, ki po njihovih besedah ne omogoča ustreznega nagrajevanja.
Pojasnili so, da so na torkovi seji glavnega stavkovnega odbora prisluhnili stiskam in razočaranju kolegic in kolegov. "Po analizi dogajanja zadnjih tednov, ko so sindikalni voditelji z zahtevo po ustavni presoji 48. člena desetega protikoronskega zakona izničili poskus vlade vsaj začasno sanirati nagrajevanje zdravnikov in zobozdravnikov, ugotavljamo, da v javnem zdravstvenem sistemu pod takimi pogoji za zdravnike in zobozdravnike ni več prihodnosti," so zapisali in opozorili, da zdravniki že več let delajo v kriznih razmerah, ki jih je epidemija covida-19 še bolj poglobila.
Ob tem so dodali, da v takšnih razmerah ne bodo privolili v odgovornost in obremenitve, ki jih po njihovih besedah z obljubami državljanom o napovedanem reševanju zaostankov zdravstvenih obravnav po koncu epidemije nalaga minister za zdravje Janez Poklukar, do delovanja katerega so bili kritični že v preteklosti.
Zagotovili so tudi, da bodo naredili vse, da slovenskim zdravnikom in zobozdravnikom omogočijo delo po evropsko primerljivih pogojih in za evropsko primerljivo plačilo. "Fides bo vsem kolegicam in kolegom, ki se bodo odločili že zdaj uveljaviti pravico do dela po evropski direktivi o delovnem času, zagotovil vso potrebno pomoč in zaščito," so poudarili.
Poklukar: Čas ni primeren
Na zahteve sindikata Fides po izstopu zdravnikov iz enotnega plačnega sistema se je po posvetu slovenskega zdravstva odzval minister za zdravje Janez Poklukar, ki je dejal, da takšne korenite spremembe "seveda niso mogoče čez noč, če želimo dobre rešitve". "Čas dva meseca pred volitvami pa je neustrezen, celo neprimeren," je poudaril.
Na vprašanje, ali razmišlja o odstopu, ker nekateri sindikati pravijo, da ni kompetenten sogovornik, in zakaj ni sprejel predloga sindikatov, da se izpogaja v treh tednih, pa je odvrnil, da v izsiljevanje ne bo nikoli privolil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje