Na tiskovni konferenci so bili vsi vrhovni državni tožilci, razen Branke Zobec Hrastar, ki je pristojna za afero Patria. Foto: MMC RTV SLO
Na tiskovni konferenci so bili vsi vrhovni državni tožilci, razen Branke Zobec Hrastar, ki je pristojna za afero Patria. Foto: MMC RTV SLO

Ne bomo dopustili politikantskega poseganja v naše delo.

Barbara Brezigar
Trenja med policijo in Brezigarjevo
Generalna državna tožilka o postopkih
Zakaj se je Brezigarjeva odločila za pojasnila?

Kot je izjavil, policija preiskovalne ukrepe v obsežni kriminalistični preiskavi v zadevi Patria izvaja strokovno in zakonito ter na podlagi dovoljenj in odredb pristojnih organov. Tudi v konkretnem primeru so po njegovih besedah obvestila zbirali v skladu z zakonskimi pooblastili in odredbami pristojnega sodišča, pri čemer Barbare Brezigar ni med osumljenci.

Vrhovna državna tožilka je sicer glede dogajanja okoli afere Patria dejala, da policija ni imela osnove za preverjanje telefonskih številk. Na tiskovni konferenci, ki jo je, kot je pojasnila, sklicala, da bi se razčistilo določene zadeve okoli telefonskih izpiskov osumljencev v zadevi Patria, ki jih je dobila policija, pa je razložila svoj pogled na celoten potek dogajanja.

Poudarila je, da je policija lanskega 12. decembra, potem ko je dobila telefonske izpiske, naredila analizo pogovorov in poslanih SMS-sporočil, med njimi pa ni bilo ne telefonske številke Barbare Brezigar ne telefonske številke vrhovne državne tožilke Sanje Javor Pajenk.

Policija delala mimo tožilstva?


Slaba dva meseca pozneje, petega februarja, je policija, tako Brezigarjeva, mimo tožilke Branke Zobec Hrastar, ki usmerja postopek, zaprosila za telefonske številke s tožilstva. Brezigarjeva je tako poudarila, da ni bila Branka Zobec Hrastar tista, ki bi zahtevala preverjanje imetnikov mobilnih številk, ker z zadevo "nimajo in ne morejo imeti nobene zveze". Generalna državna tožilka meni, da policija ni imela vsebinske osnove za preverjanje. Na vprašanje, ali meni, da je policija ravnala nezakonito, je odgovorila, da je policija "ravnala najmanj nestrokovno".

Tožilki zahtevali pojasnila
Dan po posredovanju zahteve o telefonskih številkah so Brezigarjeva, Javor Pajenkova in Zobec Hrastarjeva od policije zahtevale pojasnila. Potem ko je policija dobila podatke in potem ko so se informacije že pojavile v medijih, povabila na razgovor pa še vendo ni bilo, je Brezigarjeva konec marca zaprosila zanj. Dober teden pozneje pa je s policije prišel odgovor, da na tej stopnji predkazenskega postopka ni treba zbirati obvestil uporabnic telefonskih številk. "Ne razumem, zakaj je bilo treba pridobivati podatke," je dodala.

Potem ko so informacije, da naj bi v preiskovanje v zadevi Patria bila vključena tudi Brezigarjeva, ker naj bi bila v kontaktu z enim od osumljuencev, je pravosodni minister Aleš Zalar od nje zahteval pojasnila. Kot je povedala na tiskovni konferenci, mu je razložila vso situacijo, ki ji je bila znana. Ta je zadevo posredoval notranji ministrici Katarini Kresal, ki je že pred časom povedala, da je policija ravnala primerno. A tožilstvo do danes, malo pred začetkom tiskovne konference, odgovora ni dobilo.

"Višek manipulacije"
Ko so ga pred nastopom pred novinarji le dobili, je v njem, tako generalna državna tožilka, med drugim pisalo, da je Barbara Brezigar zahtevala vpogled v dokumentacijo. "To je višek manipulacije," je bila ostra tožilka. Rekla je, da je želela izvedeti le, zakaj gre, ne pa posegati v delo policije in dodala: "Prišli smo do te faze, da se ne spoštuje državnih institucij."

"Tožilka dela profesionalno"
Po njenih besedah tožilstvo nima težav sodelovati, vendar pa ne bodo pustili politikantskega posega v njihovo delo. Delo tožilke, ki spremlja zadevo Patria, Branke Zobec Hrastar, je označila za profesionalno. Je pa bila Zobec Hrastarjeva edina od vseh vrhovnih državnih tožilcev, ki je na tiskovni konferenci ni bilo. Po pojasnilih Brezigarjeve zato, ker je preobremenjena z delom.

Kot je še dodala, si bo do konca mandata prizadevala za integriteto vrhovnega državnega tožilstva, kolegom pa poskušala zagotoviti, da v miru opravijo svoje delo. V tej zadevi namreč prihaja do pritiskov že odkar se je začela, je pojasnila.

Njavro Brezigarjevi poslal SMS
Brezigarjeva je znova razložila, da je lani spomladi dobila SMS-sporočilo, pod katerega je bil podpisan Darko Njavro. V njem je bil zapisano, da ima podatke v zvezi z domnevnim gospodarskim kriminalom. Zadevo je predala Javor Pajenkovi, ki se je z Njavrom na tožilstvu tudi sestala, vendar ni bilo podlage za nadaljnje ukrepanje. Kot je pojasnila Brezigrajeva, še danes ne ve, ali je bilo to Njavrovo SMS-sporočilo podlaga za policijsko analizo.

S. Z./E. S.

Ne bomo dopustili politikantskega poseganja v naše delo.

Barbara Brezigar
Trenja med policijo in Brezigarjevo
Generalna državna tožilka o postopkih
Zakaj se je Brezigarjeva odločila za pojasnila?