Po poročanju časopisa Dnevnik sta letali spremljali letalo tuje delegacije, ki je bila na obisku na Hrvaškem, takoj po opozorilu pa sta se skladno s procedurami identificirali in po približno minuti zapustili slovenski zračni prostor. Ker sta letali identificirali slovenskemu nadzornemu centru in potem takoj zapustili zračni prostor Slovenije, dogodek obravnavajo kot incident in ne kot grožnjo ali izzivanje sosednje države.
Slovensko obrambno ministrstvo je takoj, kot je to predvideno, obvestilo zunanje ministrstvo in tudi poveljstvo CAOC5, ki v okviru Nata zagotavlja varnost slovenskega zračnega prostora. Neuradno naj bi letali v slovenski zračni prostor vstopili na območju občine Lendava, spremljali pa naj bi letalo kitajskega predsednika Hu Džintaa. Leteli naj bi približno osem kilometrov globoko nad Slovenijo, potem pa se obrnili in vrnili v hrvaški zračni prostor.
Slovensko zunanje ministrstvo se je odzvalo z ostro protestno noto, ki jo je predalo hrvaškemu veleposlaniku v Sloveniji. V njej je tudi zahtevalo pojasnilo o dogodku, o nadaljnjih ukrepih pa se bo odločalo, ko bo dobilo uraden odgovor.
HRT medtem poroča, da pristojni hrvaški organi na slovenski protest pripravljajo odgovor. Nacionalni medijski zavod ob sklicevanju na vire na obrambnem ministrstvu dodaja, da športna letala s slovenske strani meje hrvaški zračni prostor kršijo vsaj 3- do 4-krat mesečno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje