Upravno sodišče je namreč s sodbo pritrdilo informacijskemu pooblaščencu, da mora Splošna bolnišnica Celje mediju poleg podatkov o delovnih mestih in bruto izplačilih za obdobje od 1. aprila 2020 do 31. marca 2021, posredovati tudi podatke o imenih in priimkih zaposlenih.
Kot je sporočila pooblaščenka Mojca Prelesnik, je informacijski pooblaščenec že večkrat odločil, da so plače javnih uslužbencev javne. Neposredno zakonsko podlago za obdelavo podatka o imenu in priimku javnega uslužbenca, skupaj s podatki o izplačanih bruto plačah, predstavlja 38. člen zakona o sistemu plač v javnem sektorju, podlaga za posredovanje teh podatkov javnosti pa je tudi 6. člen zakona o dostopu do informacij javnega značaja, je pojasnila.
Da so plače v javnem sektorju javne in se torej lahko za vsakega funkcionarja in javnega uslužbenca ve, kakšno plačo prejema, po njenih navedbah jasno izhaja že iz številnih, časovno tudi zelo oddaljenih sodb upravnega sodišča.
Kot je še zapisala, sodišče zaključuje, da zakonito podlago za razkritje posameznih osebnih podatkov funkcionarjev in javnih uslužbencev v skladu s splošno uredbe o varstvu podatkov (GDPR) predstavljata oba omenjena zakona.
Ker je informacijski pooblaščenec v letu 2021 obravnaval več pritožb, kjer zavezanci podatkov o plačah javnih uslužbencev niso želeli posredovati javnosti, Prelesnik poziva vse subjekte javnega sektorja, naj sledijo stališču upravnega sodišča in s tem skrajšajo postopek ter zagotovijo večjo transparentnost in preglednost porabe javnih sredstev. "Vsakršno skrivanje teh podatkov ali zavlačevanje organov pri njihovem razkrivanju je nedopustno," je še zapisala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje