Foto:
Foto:
Tomo Križnar je bil aretiran na tromeji med Etiopijo, Kenijo in Sudanom.

V Adis Abebi, glavnem mestu Etiopije, se je nadaljevalo sojenje slovenskemu popotniku in potopiscu Tomu Križnarju, ki ga bodo proti plačilu varščine 820 evrov jutri izpustili iz pripora. To bi se sicer moralo zgoditi že danes, a je prišlo do administrativnih zapletov.

Nadaljevanje sojenja, ki je napovedano za 13. avgust, bo Križnar tako pričakal na prostosti, so povedali na ministrstvu za zunanje zadeve.

Križnar, znani borec za pravice ljudstva Nuba, naj bi bil obtožen nedovoljenega prehoda državne meje in zadrževanja ter snemanja na prepovedanem območju brez dovoljenja etiopskega ministrstva za informiranje.

Etiopski tednik The Reporter pa je po poročanju Televizije Slovenija razkril, da je bil Križnar priča genocidu sudanskih upornikov nad ljudstvom Surma. Posiljevali naj bi otroke in ženske
ter ubili tiste, ki so se upirali. Križnar je o tem obvestil policijo, ta pa je ugotovila, da nima potrebnih dokumentov, in ga prijela.

Današnjega sojenja se je udeležil tudi odpravnik poslov s slovenskega veleposlaništva v Kairu Igor Pogačar, ki je Križnarja pred začetkom obravnave obiskal v priporu, v Adis Abebi pa bo ostal do nadaljevanja sojenja, torej do 13. avgusta. Pogačar je imel tudi že pogovore s pristojnimi na etiopskem zunanjem ministrstvu, ki so mu zagotovili pomoč, ki jo lahko nudijo pri reševanju tega primera.

Kot so še povedali na ministrstvu, je denar za plačilo varščine za Križnarja na podlagi dogovora s slovenskim veleposlaništvom v Kairu založilo avstrijsko konzularno predstavništvo v Etiopiji. Sojenja sta se sicer udeležila tudi avstrijski konzul v Etiopiji in odvetnik avstrijskega konzulata.

Križnar je v Etiopiji priprt že skoraj tri tedne, v Adis Abebo pa so ga prepeljali s tromeje med Etiopijo, Sudanom in Kenijo, kjer je bil na obisku pri plemenu Kačipi. Križnar naj bi na tromeji, kjer živi ljudstvo Kačipi skoraj odrezano od sveta, prišel v spor z lokalnimi veljaki, ki vladajo na omenjenem, sicer vojnem območju. Slovenskega popotnika naj bi celo trpinčili, zato naj bi se Križnar sam zaradi svoje zaščite predal zvezni policiji.

Slovenski popotnik in potopisec je v Etiopijo prišel sredi aprila, po podatkih MZZ-ja pa so ga aretirali 8. ali 9. julija, o čemer je bilo ministrstvo obveščeno 10. julija.