"Če poznate zgodovino Mesića, potem je on prvi človek, ki bi lahko to izjavil o sebi," je besede nekdanjega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, da se mu prvak opozicije Janez Janša ne zdi "povsem uravnovešen", za MMC komentiral analitik Boštjan M. Turk.
Po njegovih besedah je jedro težave to, da je Janša z napovedjo o neglasovanju za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU-jem pred odločitvijo arbitražnega sodišča glede slovenske južne meje "trčil na korenine hrvaškega interesa". "Hrvatje se bojijo, da bi se to vprašanje reševalo, preden bodo vstopili v EU, kar je njihov interes," je dodal ter izjavo Mesića označil za primitivno in dejanje brez precedensa.
"Izjave Hrvaške pred referendumom bi odnesle sporazum"
Na drugi strani Vlado Miheljak kot pomembnejše izpostavlja to, da se nihče, tudi Mesić, ni oglašal pred referendumom. "Kakršna koli izjava v prid sporazumu ali kritika bi namreč sporazum odnesla," je prepričan.
Analitika smo vprašali tudi za komentar besed poročevalca Evropskega parlamenta za napredek Hrvaške na poti v EU Hannesa Swobode, ki je dejal, da bi moral Janša igrati bolj konstruktivnejšo vlogo.
Se je Janša odzval neevropsko?
Medtem ko Miheljak te besede vidi kot kruto dejstvo in posledico neevropskega odziva Janeza Janše, so za Turka bolj kot besede Swobode merodajni odzivi Evropske ljudske stranke, ki se je po njegovih besedah postavila na stran SDS-a.
"V EU-ju so ugotovili, da so imeli previsoko toleranco do nekoga, ki je bil še predlani predsedujoči EU-ju, zdaj pa reagira neeevropsko," pravi Miheljak, ki, kot kaže, vlogo Evropske ljudske stranke pri tem vidi drugače kot njegov kolega analitik. Po Miheljakovih besedah gre namreč zdaj pričakovati, da bo največja politična skupina v Evropskem parlamentu Janši "začela lomiti roke, v narekovajih seveda".
"Evropska ljudska stranka je na strani SDS-a"
Na drugi strani se po besedah Turka Evropska ljudska stranka postavlja na stran SDS-a, "kar je glede na to, da gre za namočnejšo politično skupino v Evropi, zame bolj merodajno kot besede Swobode". Tu se po njegovem mnenju postavlja tudi vprašanje kapitala. "V igri so ogromni vložki, od Vatikana do italijanskih interesov na Hrvaškem prek bank," je sklenil za MMC.
S čim se je vse začelo?
Spomnimo: Besede nekdanjega predsednika Hrvaške med pogovorom z njegovim naslednikom Ivom Josipovićem in hrvaško premierko Jadranko Kosor je ujela kamera hrvaške komercialne televizije. V SDS-u so za MMC zatrdili, da se nanje ne bodo odzvali.
Po tesnem izidu nedeljskega referenduma v prid arbitraži je prvi mož opozicije namreč napovedal, da v DZ-ju ne bodo dali glasov za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe k EU-ju, na kar se je odzval tudi Bruselj. Zapisali so, da dvostransko vprašanje Slovenije in Hrvaške ne bi smelo vplivati na širitev EU-ja, Hannes Swoboda pa je dejal, da bi moral Janša pri odločanju o ratifikaciji pristopne pogodbe igrati konstruktivnejšo vlogo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje