Slovenija namreč podpira predlog evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za mediacijo, medtem ko Hrvaška vztraja pri mednarodnem sodišču in meni, da bi morala najprej delo dokončati mešana komisija pravnih strokovnjakov.
Hrvaški premier je tako dejal, da bi komisija morala pripraviti izhodišča za reševanje vprašanja meje med državama pred mednarodnim pravnim telesom. Slovenski premier Borut Pahor pa je napovedal, da bo vladi in odboru DZ-ja za zunanjo politiko predlagal, da sprejmeta načelno pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna o mediaciji.
Ivo Sanader vztraja, da je vprašanje meje med državama dvostransko vprašanje in ga zato ni treba reševati na evropski ravni, Pahor pa je opozoril, da Slovenija, če napredka v reševanju spornega vprašanja ne bo, ne namerava umakniti zadržka v hrvaških pogajanjih z EU-jem. Plod sestanka je tako le dogovor, da se bosta državi več pogovarjali.
Predsednika vlad Slovenije in Hrvaške sta se na Mokricah srečala na sestanku zgolj informativne narave, ki je bil namenjen predvsem vzpostavljanju dialoga.
Tako v Ljubljani kot v Zagrebu od srečanja, ki sta se ga udeležila tudi zunanja ministra Samuel Žbogar in Gordan Jandroković, niso pričakovali prelomnih odločitev ali rešitev. Pahor na to temo pred srečanjem ni dajal izjav, Sanader pa je poudarjal, da je optimist. A tudi besede hrvaškega predsednika Stipeta Mesića pred sestankom so kazale na to, da Hrvati od sestanka na Mokricah ne pričakujejo veliko.
Od Mokric se pričakuje veliko in nič
Največji optimist verjetno Rehn
Ne glede na to je zanimanje javnosti za srečanje na obeh straneh meje veliko, saj so odnosi med državama po slovenski zaustavitvi hrvaških pogajanj z EU-jem in začetku zbiranja podpisov za referendum o vstopu Hrvaške v Nato zdrsnili na eno najnižjih točk v zgodovini samostojnosti obeh narodov.
Kot največji optimist se je tako verjetno pokazal evropski komisar za širitev Olli Rehn, ki je od Mokric pričakoval dogovor o reševanju vprašanja meje z mediacijo. Tako je Rehn nekako poskušal pritisniti na oba premierja, da naj vendarle najdeta skupni jezik za izhod iz "krize".
M. N./A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje