Finančni minister Mramor naj bi vodjema obeh sindikalnih pogajalskih skupin predstavil finančno stanje in opisal manevrski prostor za plačno maso ter druge stroške dela v javnem sektorju za prihodnje leto.
Spomnil naj bi ju, da je javnofinančni primanjkljaj treba zmanjšati pod zahtevane tri odstotke BDP-ja, za kar pa zgolj naj prenos trenutno veljavnih varčevalnih ukrepov v naslednje leto ne bi bil dovolj. Minister naj bi na sestanku izrazil pričakovanje, da bo vlada s sindikati dosegla dogovor o obvladovanju plačne mase v prihodnjem letu.
V nasprotnem primeru naj bi iz EU-ja že prihajala opozorila o scenarijih poseganja v plače in druge prejemke. Če dogovora ne bo, naj bi vladi preostalo znižanje plač z interventnim zakonom, in sicer za kar sedem odstotkov.
Sindikati za zdaj še ostajajo na svojem bregu
To bi zelo zaostrilo odnose med vlado in sindikati. Ti so privolili le v prenos trenutno veljavnih ukrepov, kar pa bi pomenilo skoraj 130 milijonov evrov manj od načrtovanega prihranka.
Mramor naj bi v ponedeljek tudi pojasnjeval, da so prihranke poskusili poiskati po vseh ministrstvih, a da jih bolj ne morejo "stisniti". Spomnil naj bi tudi, da so upokojencem zagotovili določeno dodatno vsoto in da se v to ne more posegati, ker da so se tako dogovorili s Karlom Erjavcem.
Mramor naj bi predsednika konfederacije sindikatov javnega sektorja Štruklja in vodjo pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Ščernjaviča vprašal tudi, ali bi sindikati privolili v znižanje plač, če bi vlada v dogovor zapisala zagotovilo, da se bodo plače od 1. januarja 2016 zviševale glede na rast BDP-ja. Mramor bo scenarije in posledice, ki bi sledile, če dogovora ne bo, predvidoma pojasnil tudi drugim predstavnikom sindikatov javnega sektorja, in sicer na sredinem nadaljevanju pogajanj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje