"V Novi Sloveniji menimo, da je obstoječi zakon dober, zato ne potrebuje sprememb. Nenazadnje so se za obstoječi zakon volivke in volivci opredelili na referendumu leta 2005. Tudi zaposleni na RTV-ju so z obstoječim zakonom zadovoljni. S tem, ko je koalicija pripravila novi zakon, je izdala nezaupnico ljudem in zaposlenim na RTV-ju. Zato je spreminjanje zakona o RTV SLO predvsem želja vladne koalicije, da si popolnoma podredi medije, ne glede na posledice," je za MMC povedala predsednica stranke Ljudmila Novak in dodala, da v NSi-ju pozivajo ljudi, naj se referenduma udeležijo in glasujejo proti zakonu.
"Novinarji so do zdaj delali korektno, strokovno in neodvisno"
Prepričana je, da neprestano spreminjanje zakona vpliva na kakovostno delo novinarjev in njihovo avtonomnost. V stranki ocenjujejo, da so novinarji do zdaj delali v glavnem korektno, strokovno in neodvisno. "Novi zakon pa onemogoča prav neodvisnost, saj se bo znatno povečal vpliv politike na RTV. Noben zakon ne more predvideti, da bodo novinarji delali drugače. Obstaja le en način, in sicer ustrahovanje, ki mu bomo priča v primeru sprejema novega zakona. Uredniška politika bo vodena od koalicijski strank, novinarji pa bodo morali podajati vsebino, ki bo njim všečna", je še pojasnila.
"Obstaja nevarnost komercializacije RTV produkcije"
Predlagani zakon je po mnenju Novakove konceptualno tako naravnan, da naj bi se dosedanji javni zavod RTV spremenil v gospodarsko družbo, katere osnovni cilj bi vendarle bil ustvarjanje profita. V kolikor bi prevladala miselnost, da mora biti osnovni cilj RTV-ja ustvarjanje profita, to lahko pomeni nevarnost komercializacije RTV produkcije. Zato meni, da se "na ta način lahko zgodi, da bomo tudi na RTV-ju dobili »zabavne« oddaje tipa Kmetija slavnih, Big Brother, ki pa po mnenju NSi ne sodijo v programe in vsebine RTV Slovenija, ki naj bi bila ustanova posebnega kulturnega ter nacionalnega pomena."
V okviru referendumske kampanje na MMC-ju pripravljamo serijo prispevkov, v katerih si lahko preberete stališča strank do zakona o RTV-ju. Za zdaj si lahko preberete stališča Majde Potrata (SD), Eve Irgl (SDS), Gregorja Golobiča (Zares), Zmaga Jelinčiča (SNS), Olge Franca (SLS) in Katarine Kresal (LDS).
"Vlado navdaja nostaligija po Jugoslaviji in komunističnih časih"
V NSi se ne strinjajo s členom v zakonu, ki predvideva, da se bodo po novem predvajale vsebine in programi, namenjeni predstavljanju družbenega položaja ter kulturnih in drugih dosežkov pripadnikov narodnih skupnosti republik nekdanje Jugoslavije, saj ne gre za narodne manjšine. Prav tako ne bi bilo mogoče enakopravno zagotavljati vsebin za vse jezikovne skupine in narode iz bivše Jugoslavije, to pa bi lahko vzbudilo prej nestrpnost in slabo voljo, kot pa doprineslo k boljšemu sožitju. "Ta dodatek je dokaz, da vlado navdaja nostalgija po nekdanji Jugoslaviji in komunističnih časih. Interes slovenskega naroda mora biti čim boljša integracija priseljencev, ki so se prostovoljno priselili v Slovenijo, mi pa smo jih sprejeli kot del slovenske družbe," je prepričana Novakova in dodaja, da pa ne nasprotujejo temu, da se v programu nacionalne radiotelevizije v pravi meri pojavljajo kakovostne oddaje z jezikovnega območja bivših jugoslovanskih republik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje