Kmalu bo minilo eno leto od odhoda Boruta Pahorja iz predsedniške palače. Funkcijo predsednika republike je opravljal 10 let, pred tem je zasedal vse druge najvišje politične funkcije v državi. Nedavno je ustanovil zavod Prijatelji Zahodnega Balkana in izdal knjigo za politične in druge začetnike z naslovom Zmaga je začetek. V njej med drugim zapiše, da je zmaga na volitvah za politika posojilo, ki ga mora vrniti ljudem s svojim delom in rezultati. Čeprav pravi, da knjiga ni navodilo aktualni vladi, na vprašanje, zakaj ji podpora javnosti upada, odgovori: »Zdravstvena in pokojninska reforma, obljuba o odpravi administrativnih ovir … vse to so projekti, ki terjajo smiselno javno razpravo, a je Golobova vlada ni izpeljala. Najbolj pošteno bi bilo, da se koalicija usede in med seboj pomeni, koliko lahko še da Sloveniji. Pričakovanja so bila visoka, zdaj pa so trčili ob zid. Ali je to dokončno ali ne, je stvar predsednika vlade.«
Pred Logarjem težka in nehvaležna odločitev
Kot dodaja Pahor, je paradoksalno, da nekatere sile na desni sredini bolje razumejo klic časa kot tiste na levi sredini, kot primer pa navaja Anžeta Logarja in njegovo Platformo sodelovanja, ki jo odkrito podpira tudi sam. »Logar je že v času predsedniških volitev razumel, da je spravljiv in spoštljiv jezik tak, ki ne daje vtisa, da vse veš in vse znaš; ni aroganten in avtokratski. Upam, da bo zdaj storil korak naprej in ljudem pokazal, v čem je drugačen od drugih. Je pa pred njim težka in nehvaležna odločitev, da gre v politiki po svoje, saj je vodilna figura desnice še vedno Janez Janša. To, kako se bosta dogovorila med sabo – za sodelovanje ali nasprotovanje –, je eno od temeljnih vprašanj za razvoj desne sredine v prihodnjih letih.«
Parlament vse bolj izgublja pomembnost
Po Pahorjevi oceni so bila prva leta slovenskega parlamentarizma bolj zrela, kot so zdaj, po 30-ih letih demokracije. »Neka politična strast in volja sta bili takrat, vsi smo bili zaposleni z osamosvojitvijo in potem z vstopom v Nato in EU; to, da smo se kregali, ni bilo tako bistveno kot zdaj, ko se zdi, da druge vsebine ni.« To se je po njegovem pokazalo tudi pri nedavnem zapletu z glasovalnimi napravami: »Vztrajalo se je pri tem, da je šlo za tehnično napako, kar se lahko državnemu zboru v prihodnje maščuje. Postopkovni zapleti so lahko enako pomembni kot tisti politične narave.«
Več v tokratni epizodi Ob osmih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje