Če slabih posledic ne bo mogoče omejiti do te mere, da ostanemo gospodarji svoje usode, ne bom vztrajal na položaju. Odgovornost bodo morali prevzeti tisti, ki so prispevali k temu, da se je to zgodilo, je o morebitnih posledicah padca pokojninske reforme še dodal premier.
"Človek mora razmišljati o alternativah, in ker ni moja želja, da za vsako ceno ostanem na oblasti, postransko razmišljam o novi službi – kolikor mi dopušča moj položaj. Davkoplačevalci naj ne skrbijo za mojo prihodnost, ne bom na njihovih plečih," o morebitni prihodnosti razmišlja premier.
Pahor: Zavedam se, da gre za šivankino uho možnosti
Verjamem, da bodo tisti, ki bodo v nedeljo glasovali proti pokojninski reformi, pozneje rekli, da jim je žal, da niso glasovali drugače, je prepričan Pahor, ki je dejal, da se zaveda, da je možnost uspeha enaka šivankinemu ušesu.
Pahor se je odzval tudi na izjave Janeza Janše, ki po padcu referenduma pričakuje Pahorjev odhod. Dejal je, da se prvak opozicije strateško moti v presoji razmer, tako doma kot v mednarodni skupnosti, in da ga je "tega strah".
- Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kazenskem postopku
- Predlog zakona o medijih
PREBERITE VEČ
Vlada popravlja sporno dopolnilo o "registraciji"
Individualni računi? Kaj pa tisti z nizkimi dohodki?
Možnost rešitve pokojninskega sistema z uvedbo individualnih računov, ki bi bili njegov glavni instrument, je zavrnil kot nesolidarnostno, saj "je jasno, da bi to ustrezalo premožnejšim". Tisti z višjimi prihodki lahko dajo "na stran" za študij za otroke in varno starost, tisti z nizkimi dohodki ali celo brez njih pa si tega ne morejo privoščiti, je poudaril.
"Ne pozabite tega"
Pahor, ki je na vprašanja novinarjev odgovarjal na tiskovni konferenci po seji vlade, je nekaj besed namenil tudi sindikatom. Poudaril je, da v nasprotju z drugimi referenduma o pokojninski reformi ni predlagala opozicija, ampak sindikati, potem ko je bil predlog reforme v državnem zboru "sprejet s kvalificirano večino" poslancev. Referendum so predlagali sindikati. "Ne pozabite tega," je dejal Pahor.
Med drugim je znova izpostavil, da lahko za zdaj (s pokojninsko reformo) o svoji usodi odločamo sami, saj imamo "vajeti svoje usode še v svojih rokah". Opozoril je, da bi lahko (ob morebitnem padcu reforme) nastala situacija, ko bi "o naši usodi odločali tudi državniki", in dodal: "Odločitev je vaša."
Pri arbitražnem sporazumu so bila mnenja stroke še bolj deljena
Pahor je spomnil tudi na sprejemanje arbitražnega sporazuma in dejal, da so bila takrat mnenja strokovnjakov in uglednežev veliko bolj deljena kot za pokojninsko reformo. "Leto dni pozneje je med državama mir, varnost je zagotovljena, krepi se gospodarsko zaupanje," je dejal in napovedal sredino srečanje s premierko Jadranko Kosor.
S premierjem je nastopil tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, ki je znova izpostavil negativne plati padca pokojninske reforme ter dejal, da nas ob morebitnem padcu "čakajo težji časi". Brez prilagoditve sistema novim razmeram bo obseg pravic postavljen pod vprašaj.
Vinjete ostajajo do leta 2016
Vlada je obravnavala več tem in med drugim potrdila spremembe kazenskega zakonika in zakona o kazenskem postopku, zakon o medijih in sprejela odločitev o cestninjenju. Vlada po besedah ministra Patricka Vlačiča podaljšuje veljavnost vinjetnega sistema do leta 2016. Cestninjenje za tovorna vozila ostaja nespremenjeno. Zdajšnji akcijski načrt je predvideval takojšnjo uvedbo cestninjenja po prevoženi razdalji oz. pavšalno cestninjenje z elektronsko vinjeto, kar bi pomenilo, da se zdajšnje vinjete ukinile leta 2014. Vlačič je dejal, da bi Slovenija v skladu s prvotnim načrtom postala prva država v EU-ju s tem načinom cestninjenja in da je vlada odločila, da je bolje počakati na primernejše tehnološke rešitve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje