Predsednik vlade Borut Pahor, ki je na konferenci v Wachauu v Spodnji Avstriji nastopil kot glavni govornik, je opozoril na vrsto težav. "Tukaj mislim predvsem na gospodarske, socialne, moralne in varnostne probleme," je poudaril Pahor. Ob tem se je dotaknil tudi vprašanja, ali je sodobna mednarodna skupnost sposobna z obstoječimi instrumenti mednarodnega dialoga, uveljavitve kriznih mehanizmov in mirnega reševanja sporov preseči to zgostitev brez hujših konfliktov, so sporočili iz premierjevega kabineta.
Pahor je v nadaljevanju poudaril, da je omenjeno zgoščanje odločilno vplivalo na njegove odločitve kot predsednika slovenske vlade pri reševanju zunanje- in notranjepolitičnih izzivov, pri tem pa izpostavil arbitražni sporazum s Hrvaško. Slovenija se je reševanja težav lotila na najnižji točki zaupanja med narodoma in državama.
Od arbitražnega sporazuma do Brda in dialoga
Podpis mednarodnega arbitražnega sporazuma je bil posledica predvsem zavedanja obeh držav, da ni alternative. S procesom Brdo, ki je sledil arbitražnemu sporazumu, pa se je začel dialog med narodi in državami tega dela Evrope, s katerim se rešujejo politična in druga vprašanja med njimi, je dejal Pahor.
Slovenski premier je poudaril tudi to, da se je začel dialog med Beogradom in Prištino, da je stekla je vizumska liberalizacija, nekatere države pa so napredovale v svojem statusu približevanja EU. Proces Brdo je prav gotovo odigral svojo vlogo v teh pozitivnih premikih, je menil.
Čez čeri večino družbe, ne le elite
Slovenski premier tudi meni, da če se bodo politike in elite po svetu še pravi čas odločile za razumne odločitve in za dialog v prid miru, potem imamo možnost, da bo svet šel po pravi poti, po poti miru in napredka.
"Kolikor je odvisno od naše politične volje, moramo ostati privrženi mirnemu reševanju vprašanj, mednarodnemu dialogu, strpnosti in premagovanju gospodarskih in socialnih problemov tako, da bomo čez čeri krize rešili veliko večino družbe, ne samo privilegirane elite," je sklenil Pahor.
Neformalni sestanek z avstrijskim predsednikom
Predsednik vlade se je v soboto na Dunaju sešel na neformalni večerji z avstrijskim predsednikom Heinzem Fischerjem. Sogovornika sta v prijetnem ozračju govorila predvsem o dogodkih in razvoju Evropske unije. Posebno pozornost sta namenila tudi finančnim težavam v nekaterih državah članicah EU-ja in o ukrepih, ki jih mora Unija sprejeti za dolgoročno ohranitev skupne valute in povečanje konkurenčnosti evro območja. Dotaknila sta se tudi perečih mednarodnih vprašanj, še posebej vstaj v južnem Sredozemlju.
Podpora dogovoru o zaščiti slovenske manjšine
Fisher je, kot še navajajo v sporočilu iz premierjevega kabineta, tudi izrazil zadovoljstvo nad doseženim dogovorom glede zaščite slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Strinjal se je s stališčem premierja Pahorja, da je dogovor šele prvi, vendar pomemben korak v procesu dolgoročne zaščite slovenske manjšine, kot izhaja iz 7. člena Avstrijske državne pogodbe. Avstrijski predsednik je še menil, da obstaja soglasje med vsemi političnimi strankami, da se dogovor potrdi v avstrijskem parlamentu še julija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje