Člani osamosvojitvene vlade so se tudi letos zbrali na tradicionalnem shodu v krajinskem parku Sečoveljske soline. Srečanja se je udeležila večina tedanjih ministrov, med njimi pa ni bilo nekdanjih ministrov za obrambo Janeza Janše in za notranje zadeve Igorja Bavčarja.
"Kruha nam ne manjka, soli pa," je sedanje razmere opisal Peterle, predsednik prve slovenske vlade. Zlasti je poudaril socialno razlikovanje, za katero niso predvidevali, da bo šlo tako daleč. Prav tako po njegovem mnenju ostaja nedokončan proces tranzicije.
Vzdrževanje socialnega miru ni dovolj
Zunanjo politiko, zlasti umestitev naše države v evropski in svetovni okvir, Peterle ocenjuje kot uspešno, medtem ko v notranji politiki pogreša povezanost in usmerjenost k skupnim ciljem v korist države. Kot dodaja, so pred osemnajstimi leti vsi vedeli, da je potrebno nekaj narediti, manjkala pa ni niti široka ljudska podpora. Danes pa sta to atmosfero zamenjala nelagodje in strah, meni Peterle.
O Pahorjevi vlade Peterle meni, da ji manjkata odločnost in vizija, kako gospodarsko krizo izkoristiti za prestrukturiranje gospodarstva. Samo vzdrževanje socialnega miru namreč po njegovih besedah ni dovolj.
Meja: Spet bo treba začeti v dvoje
Glede vprašanje meje s Hrvaško pa je Peterle dejal, da je škoda, da državi nista izkoristili posredovanja tretjega. "Žal je prišlo do pokopa te formule in očitno bo treba spet začeti v dvoje," napoveduje Peterle. Sicer pa je za to po njegovem krivo tudi pomanjkanje "tihe diplomacije" med Ljubljano in Zagrebom. "Treba bo opustiti pričakovanje, da je mejno vprašanje mogoče rešiti pred televizijo," je dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje