Zaradi razmočenih tal se v številnih prizadetih krajih bojijo zemeljskih plazov. Foto: RTV SLO
Zaradi razmočenih tal se v številnih prizadetih krajih bojijo zemeljskih plazov. Foto: RTV SLO
Reka Mura je po presegu dolgoletnega višinskega rekorda počasi začela upadati. Foto: RTV SLO

Še vedno je zaprtih veliko krajevnih cest, saj so jih zasuli plazovi ali odnesli narasli hudourniki. Narasli potoki pa so podrli tudi več mostov, zato je še precej hiš odrezanih od sveta in težko dostopnih.

Plazov je vsak dan več, samo v sevniški občini so jih našteli tristo. Podobno je tudi v krški občini.

Za številne plazove menijo, da bo sanacija trajala več mesecev, morda celo let. Po prvih ocenah je škoda v Posavju in na Celjskem že presegla 5,5 milijarde tolarjev, prav zaradi plazov pa utegne biti še večja.

Danes popoldne si bodo nekatere med njimi ogledali strokovnjaki za plazove iz Ljubljane. V žalski občini pa popoldne pričakujejo obisk ministra za obrambo Karla Erjavca.

Mura počasi upada
Gladina reke Mure se je spustila že skoraj na 3 metre. Zdaj ogroža območje ob meji s Hrvaško. Predstavniki civilne zaščite, gasilci in številni prostovoljci so na bregove Mure nanesli več tisoč vreč peska, okoliški prebivalci pa upajo, da bodo namočeni nasipi vzdržali. Vzrok za zdajšnje razmere so slabo vzdrževane nabrežine.

Reke nazaj v strugah
Večino vodotokov, ki so v nedeljo poplavili in naredili veliko škode na cestah, poslopjih in drugi infrastrukturi, so spravili spet v stare struge.